Polska

PiS wygrywa wybory, ale wynik gorszy od oczekiwań

Głosownie w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu IX kadencji dobiegło końca znane są już wstępne wyniki wyborów Exit Poll przeprowadzone przez pracownię IPSOS.

W opublikowanego sondażu powyborczego wynika, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 27,4 proc., Lewica 11,9 proc., PSL 9,6 proc., natomiast Konfederacja 6,4 proc. i ona balansuje na granicy progu wyborczego, który wynosi 5 proc. Tutaj wiele się może zmienić, a sam wynik Konfederacji może być kluczowy z perspektywy układu Parlamentu.

Warto zauważyć, że Exit Poll, to nie są wyniki ostateczne i mogą one się jeszcze różnić od tych oficjalnych. W niektórych przypadkach różnice mogą być wyraźne, o czym boleśnie przekonała się Konfederacja w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przedstawione wyniki sondaży nie mówią jednoznacznie, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie, gdyż na chwilę obecną zdobył 239 mandatów. Koalicja Obywatelska 130 mandatów,  Lewica 43 mandaty,  PSL 34 mandaty, a Konfederacja mandatów 13. Jeden mandat przypadł Miejszości Niemieckiej.

Frekwencja wyborcza wyniosła ponad 61 proc. i była o 10 p. proc. wyższa niż w 2015 roku.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker