Gospodarka

Największe gospodarki świata. W 2023 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Według Banku Światowego największe gospodarki świata w 2023 roku to USA, Chiny oraz Japonia. Pod względem PKB Polska uplasowała się na 21. miejscu. 

Największe gospodarki świata 2023

PKB jest wskaźnikiem, który pozwala na przedstawienie obrazu pieniężnej wartości rynkowej danego państwa. Uwzględnia wszystkie końcowe towary i usługi, które zostały wyprodukowane w danym okresie, najczęściej na przestrzeni roku kalendarzowego.

PKB oblicza się poprzez zsumowanie ze sobą pieniędzy wydanych przez konsumentów, firmy i rząd w danym okresie. Zasadniczo istnieją dwa sposoby na liczenie PKB. Pierwszym z nich jest sumowanie wydatków, drugim sumowanie dochodów. Światowe PKB stanowi natomiast całkowity dochód narodowy brutto wszystkich państw na świecie.

Zobacz także: Światowa gospodarka osiągnie wartość 100 bilionów dolarów w 2022 roku!

Ranking 15 największych gospodarek według PKB opiera się o dane pochodzące z Banku Światowego.

1. Stany Zjednoczone: 22,99 biliona dolarów
2. Chiny: 17,73 biliona dolarów
3. Japonia: 4,93 biliona dolarów
4. Niemcy: 4,23 biliona dolarów
5. Wielka Brytania: 3,18 biliona dolarów
6. Indie: 3,17 biliona dolarów
7. Francja: 2,93 biliona dolarów
8. Włochy: 2,09 biliona dolarów
9. Kanada: 1,99 biliona dolarów
10. Korea Południowa: 1,79 biliona dolarów
11. Rosja: 1,77 biliona dolarów
12. Brazylia: 1,60 biliona dolarów
13. Australia: 1,54 biliona dolarów
14. Hiszpania: 1,42 biliona dolarów
15. Meksyk: 1,29 biliona dolarów

TOP 5 największych gospodarek 2023

Pod względem nominalnego PKB dominuje gospodarka Stanów Zjednoczonych. Największym sektorem gospodarki USA są usługi obejmujące przede wszystkim finanse, ubezpieczenia, nieruchomości oraz opiekę zdrowotną. (Więcej o gospodarce USA: USA kontra Chiny, czyli kto kogo ogrywa w gospodarczym pojedynku w ostatnich latach).

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazły się Chiny. Chińska Republika Ludowa odznacza się drugim co do wielkości nominalnym PKB (największym pod względem parytetu siły nabywczej). W ostatnich latach największe sektory otrzymują częściową autonomię, co pozwoliło na wzrost inwestycji zagranicznych oraz pobudzenie wymiany handlowej. (Więcej o gospodarce Chin: Chiny skracają listę sektorów objętych ograniczeniami dla inwestorów. Co to oznacza?).

Na trzecim miejscu znalazła się Japonia, której gospodarka w 2019 roku przekroczyła pułap 5 bln dolarów. Gospodarka zorientowana jest głównie na produkcję oraz eksport (Więcej o gospodarce Japonii: Wzrost gospodarczy Japonii wyniósł 5,4%. Ekonomiści są zawiedzeni).

Niemcy to jedyna europejska gospodarka, która znalazła się w TOP 5. Gospodarka niemiecka opiera się głównie na eksporcie samochodów, maszyn oraz chemikaliów. Państwo charakteryzuje się również wysoce wykwalifikowaną siłą roboczą (Więcej o gospodarce Niemiec: Kiedy Polska dogoni Niemcy? OECD: Nigdy).

Gospodarka Zjednoczonego Królestwa opiera się w dużej mierze o sektor usług, przede wszystkim finansowych, ubezpieczeniowych oraz biznesowych (Więcej o gospodarce Wielkiej Brytanii: Gospodarka Wielkiej Brytanii rozwija się w najszybszym tempie od 1941 roku!).

Zobacz także: USA: Pandemia nie ustępuje, ale ożywienie gospodarcze jest rekordowe

Co istotne, nominalny PKB nie uwzględnia kosztów życia w danym państwie, dlatego nie jest to wskaźnik idealny, który w pełni obrazuje sytuację gospodarczą. Według ekspertów w tym roku może dojść do przetasowania w dalszych pozycjach rankingu. Prognozowane jest przede wszystkim umocnienie się gospodarki Iranu, ze względu na rosnące ceny ropy. Znacznie skurczyć może się gospodarka Rosji wskutek sankcji oraz wycofywania kapitału zagranicznego.

10 najszybciej rozwijających się gospodarek w 2022 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker