Afryka i Bliski WschódAmerykiAzja i OceaniaGospodarka

10 najszybciej rozwijających się gospodarek w 2022 roku

W 2022 roku Gujana będzie najszybciej rozwijającym się krajem świata! Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego najszybciej rozwijające się gospodarki świata to również: Irak, Kuwejt czy Indie. 

Najszybciej rozwijające się gospodarki świata

Według zestawienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego dziesięć najdynamiczniej rozwijających się gospodarek świata to:

1) Gujana – 47,2%

2) Irak – 9,5%

3) Kuwejt – 8,2%

4) Indie – 8,2%

5) Arabia Saudyjska – 7,6%

6) Panama – 7,5%

7) Niger, Republika Nigru – 6,9%

8) Filipiny – 6,5%

9) Demokratyczna Republika Konga – 6,4%

10) Bangladesz – 6,4%

(na podstawie wzrostu PKB spośród wszystkich krajów o PKB powyżej 10 mln USD w 2021 roku)

najszybciej rozwijające się gospodarki 2022 - TOP 10

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

najszybciej rozwijające się gospodarki 2022
MFW

Zobacz także: Gujana może zostać bogatym państwem, ale musi dbać o środowisko

Imponujący wzrost gospodarczy Gujany

Najbardziej imponujący wynik należy do Gujany. Populacja państwa nie przekracza 800 tys., jednak na uwagę zasługują znaczne rezerwy ropy naftowej. Wielkość odkrytych rezerw szacowana jest na 10 mld baryłek. Tym samym pod względem zasobów znajduje się na 17. miejscu na świecie i wyprzedza takie kraje jak Norwegia czy Meksyk. Wydobycie rośnie regularnie od 2019 roku. Według wykresu autorstwa Polskiego Instytutu Ekonomicznego w bieżącym roku Gujana zamierza produkować ponad 283 razy więcej baryłek ropy niż w 2019 roku. Według prognoz do 2027 roku państwo będzie dostarczać dziennie 1,2 mln baryłek ropy naftowej.

W przypadku Gujany problemem może być jednak utrzymanie wysokiego wzrostu w długim terminie, a wszystko za sprawą powszechnej korupcji. Co więcej, Wenezuela rości prawa do roponośnych terenów, Guayana Esequiba.

Podobnie jak w przypadku Gujany, zajmujący drugą pozycję Irak również odnotuje wzrost głównie dzięki wydobyciu ropy naftowej. Kolejne miejsca także są rezultatem eksploatacji roponośnych złóż (Kuwejt, Arabia Saudyjska).

Gospodarka Panamy pomimo trudności wewnętrznych ma w najbliższych latach odnotować imponujący wzrost. Pomimo że w państwie ok. 25% ludności żyje poniżej progu ubóstwa, duże znaczenie mają usługi związane z obsługą Kanału Panamskiego. To drugie co do wielkości (po Hongkongu) centrum międzynarodowej dystrybucji i handlu na świecie. Wraz z rozwojem transportu morskiego Panama coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Rozwinęliśmy i pogłębiliśmy temat znaczenia Kanału Panamskiego w artykule Wąskie gardła w transporcie morskim to nie tylko Kanał Sueski! (cz. 1). 

Niger jest jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Organizacja Narodów Zjednoczonych sklasyfikowała Republikę Nigru jako jedno z państw LDC – Least Developed Countries. Afrykańskie państwo jest targane wieloma problemami wewnętrznymi, a znaczną część jego budżetu stanowi pomoc finansowa, głównie z Francji. Przez ostatnie dwie dekady narastały niepokoje oraz problemy gospodarcze. Niger, położony w sercu Sahelu, ma słabo zróżnicowaną gospodarkę, a rolnictwo stanowi 40% jego PKB. W 2021 roku w skrajnym ubóstwie żyło ponad 10 mln osób, co stanowi 41,8% populacji. Jednak na terenie Nigru znajdują się złoża rudy uranowej, która po wzbogaceniu trafia jako paliwo do elektrowni jądrowych. Niger jest trzecim producentem uranu na świecie. Pomimo że przez lata eksploatacją uranu zajmowały się firmy francusko-niemieckie, w ostatnich latach do gry o uran włączyli się Chińczycy, inwestując w rozwój infrastruktury wydobywczej. W państwie panowało powszechne przekonanie, że Europejczycy wyzyskują obywateli. Chińczycy zostali zaproszeni do państwa przez samego prezydenta, Mamadou Tandja.  Warto przypomnieć, że w 2000 roku kilogram uranu kosztował ok. 2,2 euro. Obecnie jest to prawie 60 euro.

Filipiny znajdują się aktualnie w fazie transformacji gospodarczej. Państwo przechodzi z od gospodarki opartej na rolnictwie do gospodarki skupionej na produkcji półprzewodników. Układy scalone i komponenty elektroniczne są obecnie w cenie, szczególnie w perspektywie kryzysu rynkowego.

Demokratyczna Republika Konga, pomimo statusu jednego z najbiedniejszych państw świata, również dysponuje bogatymi złożami surowców naturalnych, w których wydobycie inwestują głównie firmy chińskie. Mowa przede wszystkim o: kobalcie, miedzi, ropie naftowej, diamentach, złocie, cynku, cynie, uranie czy węglu kamiennym.

Bangladesz pozostaje znaczącym centrum przemysłu włókienniczego, co jest istotne szczególnie w kontekście rozwoju rynku fash-fashion.

Indie wyprzedzą Japonię w Azji do 2030 roku

Wzrost indyjskiej gospodarki pozostaje imponujący. Pomimo problemów zewnętrznych i zagrożenia kryzysem humanitarnym, w pierwszym kwartale tego roku PKB Indii wzrósł 4,1%. Biorąc pod uwagę szerszą skalę, wzrost indyjskiego PKB nadal ma się całkiem dobrze w skali globalnej. Co więcej, oczekuje się, że Indie wyprzedzą Japonię i zajmą pozycję drugiej co do wielkości gospodarki Azji do 2030 roku. MFW prognozuje, że w tym roku PKB Indii wzrośnie o 8,2%, co uplasuje ten kraj w pierwszej czwórce najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie (spośród państw, których PKB w 2021 roku wyniesie 10 mld USD lub więcej).

Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker