Finanse

Stopy procentowe w górę! Jest decyzja Narodowego Banku Polskiego!

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie banku centralnego, stopy procentowe pójdą w górę. Zostały podniesione aż o 40 punktów bazowych. Jest to odpowiedź na rosnącą inflację.

Stopy procentowe w górę!

Stopa referencyjna wzrośnie z 0,1% do 0,5%. Stopa lombardowa z 0,5% do 1%. Depozytowa pozostanie bez zmian. Z kolei stopa redyskonta i dyskontowa wzrosną z 0,11% i 0,12% odpowiednio do 0,51% oraz 0,52%.

Co zmieni podwyżka stóp procentowych? Na pewno podwyższy raty kredytów. Trudno jednak mówić, by w istotnym stopniu wpłynęła na inflację, która w dużej mierze wynika z czynników zewnętrznych, takich jak rosnące ceny frachtu oraz surowców. Niemniej jednak podwyżka ma stricte charakter psychologiczny, który pokaże światu, że bank centralny jednak coś robi w kontekście walki z inflacją.

Obecna podwyżka ma nieco ostudzić oczekiwania inflacyjne społeczeństwa i przedsiębiorców, co może w jakimś stopniu wpłynąć na wzrost cen. Naszym zdaniem, nie będzie to jednak wpływ bardzo istotny. Należy jednak zauważyć, że podwyżka jest niespodziewana. Ekonomiści, mając na wadze wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, że nie ma co liczyć na podwyżkę stóp procentowych. Jak się okazało, podwyżka się pojawiła i jest dość wyraźna.

Decyzja jest pewną przeciwwagą do wczorajszej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który stwierdził, że jeśli doczeka drugiej kadencji, to chciałby wprowadzić banknot o nominale 1000 zł. Mając na uwadze fakt, że inflacja dobija do 6%, wypowiedź ta była dość niefortunna.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce po grudniowym posiedzeniu poszły w górę!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker