Azja i Oceania

Seul – nowa finansowa stolica Azji

Seul ma ambicje, aby stać się nowym Miastem Finansowym Azji. Od dekad miano to dzierżył Hongkong, jednak obecnie to stolica Korei Południowej wiedzie prym w rozwoju technologii. 


Nowa finansowa stolica Azji będzie w Korei Południowej

W ciągu najbliższych pięciu lat władze Seulu planują wydać 241,8 mld wonów (204,4 mln dolarów) na dotacje do zatrudnienia i wsparcie wynajmu, aby przyciągnąć firmy z zagranicy. Oh Se-hoon, burmistrz Seulu, obiecuje, że do 2030 roku miasto będzie jednym z pięciu największych ośrodków biznesowych na świecie. Aby to osiągnąć, władze Korei planują potroić bezpośrednie inwestycje zagraniczne do 30 miliardów dolarów i przyciągnąć do miast co najmniej 100 zagranicznych instytucji finansowych. Rynek koreański, pod względem technologii, znacznie wyprzedza USA czy Australię. Na wykresie zaznaczono nakłady na badania i rozwój w przypadku państw OECD i wybranych gospodarek. Jak widać, Korea od lat sukcesywnie zwiększa wydatki, aby wieść prym technologiczny na świecie.

Wykres 1. Łączne nakłady na B+R, OECD i wybrane gospodarki.

Źródło: OECD (2015), OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2015: Innovation for Growth, OECD 

Zobacz także: Hongkong nie jest miejscem dla biznesu. Firmy przenoszą się do Singapuru

Korea wykorzysta sytuację w Hongkongu

Seul już w 2000 roku miał ambicje, aby stać się najważniejszym biznesowym miastem Azji. Przeszkodą była jednak pozycja Hongkongu, który od dziesięcioleci traktowany jest przez biznesmenów jako centrum finansowe Azji. Obecnie jednak zmaga się z problemami związanymi głównie z polityką. Chiny kontynentalne narzucają regulacje epidemiczne, co sprawia, że firmy coraz częściej wybierają na swoją siedzibę Singapur. 

Problemem Seulu są jednak wysokie podatki, brak znajomości języka angielskiego czy sztywny rynek pracy. Korea dalej korzysta z programu kontroli wymiany walut, podatki są na równi z miastami takimi jak Nowy Jork czy Sydney, a więc nieco wyższe niż w Hongkongu i Singapurze. Ponadto, według najnowszego Indeksu Globalnych Centrów Finansowych, Seul zajął 13. miejsce, o trzy wyżej niż w zeszłym roku, ale uplasował się za takimi miastami jak Hongkong, Singapur, Londyn, Nowy Jork, Paryż, Szanghaj i Pekin. Jednak z uwagi na starania władz, zmierzające do stworzenia środowiska biznesowego w stolicy, w najbliższych latach pozycja miasta może ulec znacznej poprawie. Korea pełni kluczową funkcję w rozwoju smartfonów i 5G, a więc już wkrótce Seul może uzyskać miano finansowego centrum Azji. 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker