AmerykiGospodarka

Argentyna poprosiła Chiny, aby te w całości sfinansowały budowę elektrowni atomowej

Argentyna w lutym ogłosiła, że zamierza zbudować we współpracy z chińskim państwowym przedsiębiorstwem kolejną elektrownię atomową. Jednakże ze względu na to, że rząd tego państwa podpisał porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, musi on zmniejszyć deficyt budżetowy, dlatego nie ma on wystarczających środków, aby zainwestować w jej budowę. Z tego powodu tamtejsze władze poprosiły Chiny, aby nowa elektrownia atomowa w Argentynie powstała wyłącznie z ich środków. 

Argentyna postanowiła zbudować kolejną elektrownię atomową

Południowoamerykański kraj podpisał w lutym umowę z państwowym chińskim przedsiębiorstwem China National Nuclear Corporation (CNNC) na budowę elektrowni atomowej. Zgodnie z postanowieniami umowy, CNNC miało sfinansować 85 proc. kosztów związanych z jej powstaniem, a argentyński rząd całą resztę. 

Zobacz także: Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu

Co warto zaznaczyć, na terenie tego państwa już teraz działają trzy elektrownie atomowe. Nazywają się one Atucha I, Atucha II i Embalse, a ich moc elektryczna wynosi kolejno 362, 745, 656 MW. Jednakże elektrownia atomowa w Argentynie, która ma powstać w ramach współpracy z CNNC, przebije je wszystkie pod względem skali. Moc Atuchy III, bo tak ma się ona nazywać, według planów wyniesie 1200 MW, a do jej obsługi zostanie zatrudnionych 700 osób. Co więcej, jak zapewnił Jorge Sidelnik, dyrektor wykonawczy argentyńskiego operatora państwowego Nucleoelectrica Argentina, jej powstanie zwiększy udział energii jądrowej w argentyńskim miksie energetycznym z aktualnych 4 do 8 proc. 

Elektrownia atomowa w Argentynie ma powstać wyłącznie dzięki Chinom

Jednakże już teraz jej budowa napotkała trudności. Otóż władze zaakceptowały nowy program Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W jego ramach państwo to ma przeprowadzić wiele reform. Te obejmują między innymi zmniejszenie dotacji dla sektora energetycznego, podniesienie stóp procentowych oraz rozpoczęcie budowy rynku długu w krajowej walucie.

Zobacz także: Rosyjski Transmashholding dostarczy pociągi elektryczne do Argentyny

Do tego Argentyna ma osiągnąć równowagę budżetową do 2025 roku. Oznacza to, że państwo to aktualnie nie może sobie pozwolić na kosztowny wydatek, jakim jest budowa kolejnej elektrowni atomowej. Z tego powodu rząd postanowił poprosić Chiny, aby te w całości sfinansowały jej powstanie. Jak poinformował Sidelnik: 

Obecnie dążymy do uzyskania 100 proc. finansowania z Chin, aby zagwarantować brak opóźnień, biorąc pod uwagę nasze problemy z finansowaniem.

Zarząd MFW zatwierdził „bardzo ryzykowny” program dla Argentyny. Kraj otrzyma 44 mld USD

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker