Komentarze I Analizy

Produkcja wołowiny ogromnym zagrożeniem dla klimatu [BADANIE]

Badania dowodzą, że hodowla bydła emituje zaskakująco dużo gazów cieplarnianych. Produkcja wołowiny przyczynia się nieproporcjonalnie do ocieplenia klimatu, w porównaniu do produkcji wieprzowiny czy drobiu. 


Produkcja wołowiny na świecie

Od 1961 roku produkcja mięsa wzrosła ponad czternastokrotne. Jak widać na załączonym wykresie, obecnie globalna produkcja mięsa koncentruje się głównie w Azji, skąd pochodzi 40-45% całkowitej produkcji mięsa. W 1961 roku Europa i Ameryka Północna były dominującymi producentami mięsa, odpowiadając odpowiednio za 42% i 25%. W ostatnich dekadach zaszły zmiany strukturalne. Produkcja w  Europie podwoiła się, w Ameryce Północnej wzrosła 2,5-krotnie, w Azji natomiast wzrosła 15-krotnie. 

Wzrost produkcji mięsa, a szczególnie wołowiny, w ostatnich dziesięcioleciach znacząco przyczynił się do emisji gazów cieplarnianych. Na poniższym schemacie widać, że produkcja wołowiny emituje ponad 3-krotnie więcej CO2 do atmosfery niż gospodarka Japonii. Porównując produkcję mięsa do produkcji żywności roślinnej, widać, że w przypadku tej drugiej wartości są nieporównywalnie mniejsze. 

Czy ograniczenie produkcji wołowiny wpłynie na klimat?

57% całej produkcji rolnej to żywność pochodzenia zwierzęcego, zaledwie 29% to żywność pochodzenia roślinnego. Naukowcy z University of Illinois stwierdzili, że hodowla bydła emituje siedem razy więcej gazów cieplarnianych przypadających na kalorię mięsa, ponieważ bydło emituje metan i potrzebuje dużych pastwisk, które często powstają w wyniku wylesiania. Metan wynikający z hodowli pogłowia bydła rozprasza się bardzo szybko, a więc wcześniejsze emisje bydlęce wkrótce przestaną ogrzewać planetę, jeśli zwierzęta te nie zostaną zastąpione. Według obliczeń, aby wyprodukować jedną kalorię wołowiny, potrzeba 33 kalorii roślinnych. 

Na poniższym wykresie przedstawiono emisyjność CO2, w zależności od etapu produkcji mięsa. Oprócz samej hodowli, emisje generuje użytkowanie ziemi, w tym wydzielanie pastwisk poprzez proces wylesiania. Według danych zebranych przez Bloomberg z raportu Poore i Nemecek, wołowina dostarcza około 60 kilogramów CO2 do środowiska na każdy kilogram wyprodukowanego produktu. Emisje CO2 wynikające z produkcji wołowiny są nieproporcjonalne do produkcji do drobiu czy wieprzowiny. Te hodowle są znacznie mniej wymagające i w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. 

Aby ograniczyć negatywny wpływ emisji pochodzących z hodowli wołowiny, eksperci rekomendują odejście od spożycia mięsa i przejście na dietę roślinną. Na rynku pojawiają się również inne alternatywy jak choćby roślinne substytutów mięsa produkowane z białka grochu. Mięso wytwarzane w laboratoriach staje się coraz tańsze, jest więc bardziej dostępne, a jak pokazują dane, jego produkcja nie jest tak wysokoemisyjna, jak produkcja wołowiny. 

Zobacz także: Brytyjczycy ograniczyli spożycie mięsa o 17% w ciągu dekady

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker