Uncategorized

Madagaskar płaci wysoką cenę za tanie loty Europejczyków

Madagaskar płaci wysoką cenę za tanie loty Europejczyków. Na południu wyspy od kilku lat obserwuje się coraz intensywniejsze susze, w sierpniu ONZ ostrzegło, że ​​kraj stoi w obliczu pierwszego na świecie głodu związanego ze zmianą klimatu.


Madagaskar – raj na Ziemi?

Jak poinformował przedstawiciel Światowego Programu Żywnościowego, w kraju ponad milion osób stoi przed widmem głodu. Na COP26 w wywiadzie dla Guardiana Baomiavotse Vahinala Raharinirina, minister środowiska i zrównoważonego rozwoju Madagaskaru podniosła problem braku realizacji przyrzeczenia bogatych krajów dotyczącego osiągnięcia klimatycznego celu finansowego. Przez brak środków rekompensujących zmiany klimatyczne, kraj nie może zrealizować projektu wodociągu, który złagodziłby skutki suszy w najbliższych dekadach. Od 2009 roku kraje wysoko rozwinięte obiecują przekazać ok. 100 miliardów dolarów na cele klimatyczne, aby wspomóc biedniejsze państwa w dostosowaniu się do zmian środowiska. Wodociąg, który mógłby uratować milion istnień to koszt ok. 9 milionów dolarów.

Rurociąg miałby prowadzić wodę z północy na południe wyspy, dostarczając wodę. Polityk dodatkowo wspomniała o cenie, jaką płaci Madagaskar za zwyczaje Europejczyków. Południową część wyspy nawiedza najgorsza od 40 lat susza. Anomalie pogodowe bezpośrednio oddziałują na życie ludzi, którzy masowo przeprowadzają się na Północ. Mapa dostarcza danych o kondycji roślinności na podstawie tego, ile światła czerwonego i bliskiej podczerwieni odbija. Zdrowa roślinność z dużą ilością chlorofilu odbija więcej światła bliskiej podczerwieni i mniej światła widzialnego. Indeks jest dobrym narzędziem do monitorowania suszy. Sytuację na Madagaskarze pogarsza zjawisko tiomeny (czerwonego wiatru). Wędrujące wydmy pokrywają pola uprawne, uprawy, lasy i infrastrukturę. Według danych ONZ w tym roku większość upraw została zdewastowana przez wędrujące piaski. 

Madagaskar płaci wysoką cenę za tanie loty Europejczyków

Minister twierdzi, że tanie loty na globalnej Północy powinny zostać zakazane. Polityk bezpośrednio odniosła do się polityki większości przewoźników. Przywołała sytuację, gdy brytyjskie linie lotnicze realizują lot z Paryża do Madrytu lub z Edynburga do Wiednia podczas gdy na pokładzie są dwie lub trzy osoby. Konsekwencje dla klimatu są opłakane, jednak przy odpowiedniej optymalizacji kosztów, nawet na takich rejsach przewoźnik nie traci. Wykres obrazuje prognozowane emisje CO2 do 2050 roku. Według szacunków ekspertów, do 2050 roku emisje sektora lotniczego będą stanowić 20% globalnych emisji. 

Jednak emisje CO2 to niejedyny problem przemysłu lotniczego. CO2 rozprzestrzenia się na całym świecie, jednak istotne są inne zanieczyszczenia. Krótki „czas życia” w atmosferze pozostałych toksyn zależy od lokalizacji, pory roku i pory dnia emisji. Wrażliwe obszary atmosferyczne są bardziej narażone na zanieczyszczenia, które niszczą bioróżnorodność, tak, jak w przypadku Madagaskaru. Opublikowane w 2006 roku badanie Nature dowiodło, że nocne loty odpowiadają za 60-80% wszystkich smug kondensacyjnych, nawet jeśli stanowią 25% wszystkich lotów. Smugi kondensacyjne zatrzymują bowiem ciepło w podczerwieni zarówno w dzień, jak i w nocy. W ciągu dnia jest to równoważone przez efekt chłodzenia, ponieważ odbijają one światło słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Jako że smugi kondensacyjne tworzą się głównie, gdy jest zimno, zanieczyszczenia są szczególnie niebezpieczne zimą. 

Niektóre badania dowodzą, że wyznaczenie nowych tras w celu uniknięcia regionów klimatycznych, które są szczególnie wrażliwe na skutki emisji innych niż CO2, może zmniejszyć ich wpływ na klimat o jedną czwartą, przy wzroście kosztów o zaledwie 0,5%. Podniesiony przez minister środowiska i zrównoważonego rozwoju Madagaskaru problem osiągnięcia celu finansowego jest rozwiązaniem doraźnym, które uchroni ludzi przed śmiercią głodową. W perspektywie długoterminowej konieczne jest natomiast przeprowadzenie zmian, które będą zmierzać do modyfikacji ruchu lotniczego. W przeciwnym razie Madagaskar w ciągu najbliższych czterech dekad stanie się miejscem niemożliwym do zamieszkania. 

Zobacz także: Ilu europejskim krajom uda się osiągnąć neutralność klimatyczną?

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker