Uncategorized

Chiny liczą na utrzymanie dobrej dynamiki PKB w 2019 roku

Chiny są w pełni przekonane, że mimo kryzysu w 2019 r. zdołają utrzymać tempo wzrostu gospodarczego w zakładanym przedziale.

Tak poinformował w piątek premier Li Keqiang agencję prasową Xinhua po czym dodał, że „Gospodarka Chin ma wystarczającą odporność, potencjał i przestrzeń dla wzrostu, szczególnie przy ogromnym rynku krajowym i olbrzymim potencjale ludzkim wynoszącym blisko 1,4 miliarda osób”, powiedział Li podczas dyskusji z zagranicznymi ekspertami pracującymi w Chinach.

„Dlatego jesteśmy w pełni pewni siebie i potrafimy utrzymać tempo wzrostu gospodarczego w odpowiednim zakresie pomimo wielu zagrożeń i wyzwań w 2019 roku” powiedział.

Druga co do wielkości gospodarka świata (pierwsza przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej) wzrosła w 2018 r. o 6,6 proc., najwolniej od 1990 r. Wszystko to pod presją słabnącego popytu krajowego i nałożonych przez Amerykanów ceł na importowane z Chin produkty.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewają się, że chińska gospodarka ze względu na otoczenie makroekonomiczne dalej będzie wyhamowywać i w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie około 6,3 proc.

Reuters

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker