Uncategorized

Chiny liczą na utrzymanie dobrej dynamiki PKB w 2019 roku

Chiny są w pełni przekonane, że mimo kryzysu w 2019 r. zdołają utrzymać tempo wzrostu gospodarczego w zakładanym przedziale.

Tak poinformował w piątek premier Li Keqiang agencję prasową Xinhua po czym dodał, że „Gospodarka Chin ma wystarczającą odporność, potencjał i przestrzeń dla wzrostu, szczególnie przy ogromnym rynku krajowym i olbrzymim potencjale ludzkim wynoszącym blisko 1,4 miliarda osób”, powiedział Li podczas dyskusji z zagranicznymi ekspertami pracującymi w Chinach.

„Dlatego jesteśmy w pełni pewni siebie i potrafimy utrzymać tempo wzrostu gospodarczego w odpowiednim zakresie pomimo wielu zagrożeń i wyzwań w 2019 roku” powiedział.

Druga co do wielkości gospodarka świata (pierwsza przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej) wzrosła w 2018 r. o 6,6 proc., najwolniej od 1990 r. Wszystko to pod presją słabnącego popytu krajowego i nałożonych przez Amerykanów ceł na importowane z Chin produkty.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewają się, że chińska gospodarka ze względu na otoczenie makroekonomiczne dalej będzie wyhamowywać i w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie około 6,3 proc.

Reuters

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker