Komentarze I Analizy

Sawulski: naturalnym jest, że składki dla przedsiębiorców rosną

Składki na ZUS i NFZ przedsiębiorców w 2019 roku wyniosą 1300 zł miesięcznie. To o prawie 100 zł więcej niż w ubiegłym roku. W mediach podniosło się w związku z tym larum. Zupełnie niepotrzebnie.

To że wyrażona w złotówkach wysokość płaconych przez nas podatków i składek rośnie jest zupełnie naturalne w sytuacji, gdy rozwija się nasza gospodarka – rośnie PKB, rosną płace i rosną nominalne dochody przedsiębiorców. W związku z tym państwo też ma wyższe wydatki – podnosi emerytury, podnosi płace policjantom i nauczycielom, więcej płaci za budowę dróg, itd. Te rosnące wydatki trzeba z czegoś sfinansować. To na co powinniśmy patrzeć, to czy udział podatków i składek w naszych dochodach rośnie czy spada. A od kilku lat udział dochodów państwa w PKB jest w miarę stały. W 2019 roku składki przedsiębiorców wzrosły o ok. 7%, ale nasze PKB, od którego zależą dochody firm, też wzrosło o około 7% (w 2018 roku, nominalnie).

Początkujący i mali przedsiębiorcy maja możliwość płacenia niższych składek niż 1300 zł. Przez pierwsze pół roku obowiązuje „ulga na start” – płaci się ok. 350 zł miesięcznie. Potem przez dwa lata można skorzystać z preferencyjnego ZUS – ok. 500-600 zł miesięcznie. Normalny ZUS płaci się dopiero po 2,5 roku prowadzenia działalności. Ale to nie wszystko – jeśli po tych 2,5 roku działalność nadal jest mała (poniżej 5 tys. przychodu miesięcznie) to można płacić ZUS proporcjonalny (między 550 zł a 1300 zł). Tak naprawdę te 1300 zł dotyczy więc tylko pewnej części przedsiębiorców – tych większych i prowadzących działalność długo.

Akurat przedsiębiorcy nie są tą grupą, która jest jakoś szczególnie mocno obciążona podatkami i składkami. Dla dochodów miesięcznych w wysokości 10.000 zł klin podatkowy (udział podatków i składek) wynosi około 25%. Dla porównania przy umowie o pracę ten klin wynosi około 40% (niezależnie od poziomu zarobków, a więc także np. dla płacy minimalnej).

dr Jakub Sawulski

Autor tekstu to wykładowca Szkoły Głównej Handlowej oraz pracownik Instytutu Badań Strukturalnych. Prowadzi bloga edukacyjnego o ekonomii na facebooku: link

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker