GospodarkaPolska

ORLEN VC zainwestował w polskie, innowacyjne ładowarki do samochodów

Fundusz ORLEN VC zainwestował w EUROLOOP – polskiego producenta ultraszybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Warto zaznaczyć, że z innowacyjnych ładowarek startupu korzystają już kierowcy w 7 krajach Europy.

10 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych

W 2021 roku Grupa ORLEN powołała największy korporacyjny fundusz Venture Capital w Polsce — ORLEN VC. Powstał on z myślą o inwestycjach w młode, perspektywiczne spółki technologiczne, które znajdują się na etapie ekspansji i pracują nad nowoczesnymi produktami lub usługami, wpisującymi się w strategię ORLEN2030. Jednym z filarów, na których opiera się wspomniana strategia, jest budowa infrastruktury mającej zapewnić jak najbardziej komfortową jazdę posiadaczom samochodów elektrycznych.

Zobacz także: ORLEN i Horus-Energia opracowały innowacyjny system Multifuel

Jak zaznacza Marek Garniewski, Prezes Zarządu ORLEN VC, zgodnie ze zaktualizowaną Strategią Grupy ORLEN, do 2030 roku ma powstać 10 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych w Europie Środkowej. To duże wyzwanie w zakresie budowy infrastruktury i zapewnienia lokalizacji, ale także wyboru dostawcy technologii, która będzie odpowiadała na coraz wyższe oczekiwania klientów.

Innowacyjne rozwiązanie EUROLOOP

Z tego względu ORLEN VC postanowił zainwestować w EUROLOOP. Rozwiązanie przygotowane przez to przedsiębiorstwo znacznie skraca czas ładowania pojazdu, tym samym zauważalnie poprawiając komfort korzystania z urządzenia. Moc 720 kW sprawia, że każdy obecnie dostępny na rynku pojazd elektryczny może naładować się ze swoją maksymalną mocą. Dzięki zastosowaniu technologii wykorzystującej węglik krzemu stacja ładowania pozwala osiągnąć 97 proc. sprawności w procesie przekształcania energii z prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC).

Zobacz także: Największy w Polsce korporacyjny fundusz VC zainwestował w niemiecką spółkę Circunomics

Istotną przewagą konkurencyjną spółki jest technologia dynamicznego współdzielenia mocy (wersja produktu S-Hub) między dwoma połączonymi stacjami ładowania. Obie funkcjonalności istotnie wpływają na redukcję kosztów utrzymania stacji ładowania. Dzięki połączonemu układowi dwie ładowarki działają jak jedna, współdzieląc moc między sobą i dostosowując ją w zależności od zapotrzebowania. Pozwala to na ładowanie nawet ośmiu samochodów jednocześnie, przy dynamicznym zarządzaniu obciążeniem modułów i prędkościami ich ładowania.

Jak tłumaczy CEO i założyciel EUROLOOP Sp. z o.o., Marek Gutt-Mostowy, ładowarki EUROLOOP łączą w sobie dwie funkcje, elastyczność ładowarek rozdystrybuowanych z prostotą ładowarek wolnostojących. Przewagą WILLBERT (pod tą marką spółka EUROLOOP sprzedaje ładowarki w Europie Zachodniej) Amber II w technologii S-Hub jest ograniczenie liczby urządzeń koniecznych do zainstalowania, co ogranicza koszty kapitałowe i zmniejsza ingerencję w otoczenie. Przemyślana konstrukcja ładowarki w wersji 2-stronnej o zwiększonym zasięgu pozwala na jednoczesne ładowanie od 4 do 8 pojazdów (przy 2 stacjach w wersji S-Hub), dzięki czemu stacje ładowania EUROLOOP mogą w przyszłości zastąpić dystrybutory paliwa na stacjach paliw bez istotnej zmiany układu przestrzeni.

Zobacz także: Ekologiczny asfalt w ORLENIE

ORLEN VC inwestuje w polskie startupy

EUROLOOP to dziesiąta inwestycja ORLEN VC oraz czwarta w polski startup. Dotychczas spółka wchodząca w skład Grupy ORLEN, zainwestowała w trzy polskie spółki. Pierwszym polskim nabytkiem największego w naszym kraju funduszu VC była spółka akcyjna ICsec. Firma skupia się na oferowaniu najnowocześniejszych rozwiązań typu cybersecurity dla strategicznych sektorów takich jak elektroenergetyka, gazownictwo czy wodociągi, jak również rozwiązań służących do zabezpieczenia linii produkcyjnych i technologicznych, węzłów transportowych czy centrów danych. Rozwiązania oferowane przez ICsec pozwalają chronić zakłady produkcyjne przed cyberatakami – zapewniają ciągłość ich działania, ochronę know-how oraz innych zasobów.

Drugą polską spółką, która stała się częścią portfolio koncernu, jest Apeiron Synthesis. Przedsiębiorstwo  komercjalizuje, opracowaną przez naukowców z Francji i USA oraz nagrodzoną w 2005 roku nagrodą Nobla, technologię metatezy olefin (proces chemiczny wykorzystywany w przemyśle). Firma specjalizuje się w opracowywaniu oraz komercyjnym wdrażaniu na światową skalę nowatorskich, rutenowych katalizatorów stosowanych w reakcji metatezy olefin. Technologia ta to niezwykle efektywna metoda syntezy, która umożliwia skuteczniejszą, tańszą i przyjazną środowisku produkcję zaawansowanych związków chemicznych. Wiele reakcji chemicznych, w przeciwieństwie do tej metody, wymaga specjalnych warunków (jak wysoka temperatura i ciśnienie) lub prowadzi do produkcji dużej ilości odpadów.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w innowacyjną polską firmę Apeiron Synthesis

Z kolei w ostatnim kwartale 2023 roku ORLEN VC zdecydował się zainwestować w polską spółkę CTHINGS.CO, która specjalizuje się w budowaniu m.in. na potrzeby nowoczesnego przemysłu rozwiązań z zakresu 5G, Internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) i edge computing (umożliwia przechowywanie i przetwarzanie danych lokalnie, bliżej punktu, w którym są generowane). Start-up już teraz działa wspólnie z globalnymi operatorami komórkowymi oraz dostawcami infrastruktury chmurowej. Dotychczas polskiemu przedsiębiorstwu sukcesywnie udawało się pozyskiwać nowych klientów oraz realizować kontrakty w państwach skandynawskich, Niemczech, Austrii, Hiszpanii oraz w naszym kraju. Kapitał, który CTHINGS.CO pozyskał od ORLEN VC, a także PKO VC, Freya Capital oraz Level2 Ventures, wyniósł łącznie 20 mln zł i został przeznaczony na dalszy międzynarodowy rozwój, w tym przyspieszenie ekspansji na nowe rynki.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Wodorowy projekt Grupy ORLEN z unijnym finansowaniem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker