BiznesPolska

ORLEN dostarczy gaz francuskiemu gigantowi sektora materiałów budowlanych

ORLEN podpisał dwuletnią umowę na zaopatrzenie w gaz ziemny polskich spółek wchodzących w skład Grupy Saint-Gobain. Ten francuski koncern jest jednym z największych producentów materiałów budowlanych zarówno w kraju, jak i na świecie.

Francuski koncern wybrał ORLEN

Założone ponad 350 lat temu Saint-Gobain działa obecnie w 75 krajach na świecie i zatrudnia niemal 170 tys. pracowników. Francuski koncern jest liderem w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. W Polsce pod różnymi markami (przykładowe to: ECOPHON, WEBER, GLASSOLUTIONS) przedsiębiorstwo działa już od blisko 30 lat. W naszym kraju Saint-Gobain ma 25 zakładów i zatrudnia 7000 pracowników. Wartość obrotów francuskiego przedsiębiorstwa w Polsce w 2022 roku wyniosła 7 mld zł.

Zobacz także: Nowe gazowce Grupy ORLEN: „Józef Piłsudski” i „Ignacy Jan Paderewski”

W tym miesiącu Grupa Saint-Gobain podpisała z Grupą ORLEN dwuletni kontrakt na zaopatrzenie w gaz ziemny jej polskich spółek. Umowa wejdzie w życie z początkiem 2025 roku i będzie obowiązywała do 31 grudnia 2026 roku. Zapewnia zakupy surowca na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. To już kolejny kontrakt pomiędzy Grupą ORLEN a polskimi spółkami Saint-Gobain. Współpraca obu podmiotów w zakresie dostaw gazu ziemnego trwa od stycznia 2015 r.

Saint-Gobain dołącza do dużego grona klientów koncernu

Warto zaznaczyć, że Grupa Saint-Gobain bynajmniej nie jest jedynym dużym, działającym na wielu rynkach przedsiębiorstwem, korzystającym z usług Grupy ORLEN w zakresie dostaw gazu. W listopadzie 2023 roku Grupa ORLEN podpisała umowę z największym producentem stali na świecie ArcelorMittal na dostawy gazu ziemnego do ArcelorMittal Poland SA oraz ArcelorMittal Warszawa Sp. z o. o. Szacunkowa wartość podpisanych kontraktów wyniosła około 4,64 mld zł. Przy czym koncern realizuje dostawy gazu ziemnego na rzecz powyższej spółki nieprzerwanie od 1 stycznia 2017 roku.

Zobacz także: Grupa ORLEN dostarczy gaz dla ArcelorMittal

Z kolei w czerwcu 2023 roku Grupa ORLEN oraz Spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty zawarły wieloletnie umowy na sprzedaż paliwa gazowego. Podpisanie kontraktów zapewni sześciu spółkom z Grupy Azoty stabilne dostawy surowca przez co najmniej trzy lata. Nowe kontrakty indywidualne, których szacowana wartość w przypadku czterech lat obowiązywania wyniesie  ok. 18 mld złotych, zawarte pomiędzy ORLENEM a poszczególnymi spółkami z Grupy Azoty, są realizowane od 1 października 2023 roku. Strony uzgodniły współpracę w zakresie dostaw gazu ziemnego do końca września 2026 roku, z możliwością jej przedłużenia do końca września 2027 roku.

Wiarygodny partner biznesowy

Podpisane umowy potwierdzają silną pozycję Grupy ORLEN jako wiarygodnego partnera biznesowego i lidera rynku gazu ziemnego w Polsce. Koncern oferuje klientom dogodne i elastyczne warunki handlowe, a jednocześnie gwarantuje stabilne dostawy surowca najwyższej jakości. W ten sposób ORLEN wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, umożliwiając im długoterminowe planowanie działalności i dostosowanie jej do wymogów transformacji energetycznej.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Grupa ORLEN sprzedała 8423 cysterny LNG. To rekord

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker