EnergetykaGospodarkaPolska

Grupa ORLEN dostarczy gaz dla ArcelorMittal

Grupa ORLEN podpisała umowę na dostawy gazu ziemnego do ArcelorMittal Poland SA oraz ArcelorMittal Warszawa. Sp. z o.o.  Zgodnie z podpisanym kontraktem będą one realizowane w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku. Szacowany maksymalny wolumen dostaw w ciągu analizowanych czterech lat może wynieść 26 TWh gazu.

Rozwiązania korzystne dla obu stron

Umowy zapewniają ArcelorMittal zakupy gazu na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. Szacunkowa wartość kontraktów wynosi około 4,64 mld zł. Warto zaznaczyć, że obecnie ArcelorMittal jest jednym ze strategicznych klientów Grupy ORLEN. Koncern realizuje dostawy gazu ziemnego na rzecz spółki nieprzerwanie od 1 stycznia 2017 roku.

Zobacz także: Norweska spółka Grupy ORLEN odkryła złoże gazu

Jak zaznaczył Sanjay Samaddar, Prezes Zarządu ArcelorMittal Poland, stabilność dostaw to czynnik, który zawsze był dla ArcelorMittal Poland niezmiernie ważny przy tego typu kontraktach, a w ostatnim czasie nabrał jeszcze większego znaczenia. Dla przedsiębiorstwa liczy się również elastyczność, bo hutnictwo to branża cykliczna. Firmę cieszy, że zapisy umów zawartych z ORLEN odpowiadają na te dwie potrzeby.

Z kolei Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN podkreślił, że spółka jako największy dostawca gazu ziemnego w kraju, jest sprawdzonym partnerem biznesowym i oferuje odbiorcom atrakcyjne warunki sprzedaży surowca. Koncern doskonale rozumie potrzeby branży hutniczej w okresie wysokiej zmienności cen oraz wyzwania związane z transformacją energetyczną. Umowy, które podpisano z ArcelorMittal Poland, łączą gwarancję dostaw z elastycznością rozwiązań handlowych, zapewniając biznesowe korzyści każdej ze stron.

Zobacz także: Gazowce „Święta Barbara” i „Ignacy Łukasiewicz” dołączą do floty Grupy ORLEN

O ArcelorMittal Poland

Jak możemy wyczytać na stronie przedsiębiorstwa, ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia prawie 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego oraz jest największym producentem koksu w Europie. Koncern posiada 6 oddziałów znajdujących się w trzech województwach (w woj. śląskim, małopolskim i opolskim), w których łącznie pracuje ponad 10 tys. ludzi. Firma zajmuje się produkcją między innymi wyrobów długich, takich jak kształtowniki, czy szyny, ale również wyrobów płaskich, wykorzystywanych przez przemysł motoryzacyjny, AGD i budowlany.

ORLEN kupił spółkę. Wydobycie w Norwegii wzrośnie o ponad miliard metrów sześc. gazu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker