Polska

Wielka inwestycja Intel w Polsce! Gigant zainwestuje prawie 5 mld dolarów i stworzy 2 tys. miejsc pracy

Intel zainwestuje w Polsce blisko 5 mld dolarów. Fabryka Intel stworzy blisko 2 tys. miejsc pracy

Prawie 4,6 mld dolarów ma zainwestować firma Intel w Polsce. Inwestycja Intel będzie miała na celu zbudowanie zakładu w Miękni pod Wrocławiem, który zajmie się montażem i testowaniem półprzewodników. Fabryka Intel w Polsce ma być trzecim tak ważnym zakładem w Europie.

Inwestycja Intel w Polsce wyniesie prawie 4,6 mld dolarów

Fabryka Intel w Polsce ma powstać w podwrocławskiej Miękni. Inwestycja Intel w Polsce jest drugą tego typu w Europie, gdzie będą testowane i montowane półprzewodniki. Wcześniej taki zakład powstał w niemieckim Magdeburgu. Prace w zakładzie ma znaleźć docelowo 2 tys. osób. Warto jednak zauważyć, że jest to zupełnie inna jakość miejsc pracy. Są to stanowiska opierające się w dużym stopniu na wiedzy i umiejętnościach.

Fabryka ma poprawic łańcuchy dostaw firmy. Tak przynajmniej twierdzi Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela w Polsce.

Wrocław to silny ośrodek związany z inżynierią i przemysłem posiadający znakomite zaplecze naukowe. Dodatkowo po stronie Wrocławia stała lokalizacja. Nowy zakład znajdzie się ok. 500 kilometrów od naszego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku oraz ok. 500 km od Magdeburga, gdzie będą powstawały płytki (wafle) krzemowe, które następnie będą trafiały do Miękini – stwierdził Pat Gelsinger.

Trzy zakłady Intel w Europie

Planowana inwestycja Intela w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii i planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju kompleksowy, łańcuch wartości produkcji półprzewodników w Europie. Będzie również katalizatorem dodatkowych inwestycji i innowacji w ekosystemie w Polsce i całej Unii Europejskiej, których coraz bardziej nam na Starym Kontynencie brakuje. Zakłady produkcji wafli tworzą chipy na waflach krzemowych za pomocą zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych.

Fabryka Intela w Polsce ma być zakładem integracji i testów. To właśnie do takich zakładów są wysyłane wafle krzemowe wyprodukowane w Irlandii i w Niemczech. Zakłady montażowe i testowe, takie jak ten planowany w pobliżu Wrocławia, odbierają gotowe wafle z fabryk, tną je na pojedyncze chipy, montują w produkty końcowe i testują je pod kątem wydajności i jakości. Gotowe chipy są następnie wysyłane do klientów. Fabryka Intel pod Wrocławiem jest cześcią większej układanki.

Zobacz także: Wojna chipowa się rozkręca. Japonia i Niderlandy dołączą do Stanów Zjednoczonych

Fabryka Intel w Polsce ma być zakładem integracji i testów. To właśnie do takich zakładów są wysyłane wafle krzemowe wyprodukowane w Irlandii i przyszłości prawdopodbnie w Niemczech. Zakład Intel pod Wrocławiem jest cześcią większej układanki.

Intel wyraźnie zaznacza, że zmiany w światowej układance wymuszają również zmiany w łańcuchach dostaw.

Niedawne globalne zakłócenia pokazują krytyczną potrzebę zbudowania bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników. Intel wspiera cel Unii Europejskiej, jakim jest odzyskanie 20 procent globalnej zdolności produkcyjnej półprzewodników do 2030 roku i inwestuje w globalny łańcuch dostaw półprzewodników, który jest odporny i zrównoważony geograficznie. Inwestycje Intela w Polsce i Europie mogą stanowić katalizator dla dalszych inwestycji firm z ekosystemu oraz budowania i przyciągania talentów potrzebnych do wspierania dobrze prosperującego europejskiego przemysłu półprzewodników – można przeczytać w informacji prasowej.

Fabryka Intel w Polsce. Co zdecydowało o wyborze?

Jak podaje Intel w swoim komunikacie prasowym, Polska została wybrana na lokalizację nowego zakładu z kilku powodów, w tym ze względu na infrastrukturę, silną bazę talentów i doskonałe środowisko biznesowe. Nowy zakład jest również dobrze usytuowany, aby współpracować z najnowocześniejszym (planowanym) zakładem produkcji wafli Intela w Niemczech i istniejącym najnowocześniejszym zakładem produkcji wafli w Irlandii. Ta bliskość umożliwi ścisłą współpracę między trzema zakładami produkcyjnymi i pomoże zwiększyć odporność i efektywność kosztową europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.

Fabryka Intela w Polsce nie jest przypadkowa. Jest to efekt większych zmian mających nie tylko charakter biznesowy, ale także polityczny i geopolityczny. Tego typu inwestycje w naszym kraju są też pewnym gwarantem bezpieczeństwa.

W wojnie o chipy Japonia dołącza do USA. Nowe restrykcje uderzą w Chiny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker