GospodarkaPolska

Polski przemysł najsilniejszy w Europie. Nie ma sobie równych

Nasz przemysł należy do najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej

Jest moc! Tak można spuentować dynamikę produkcji w przemysłowej w polskiej gospodarce w ostatnich latach na tle krajów UE. Obok Litwy, nie mamy sobie równych. Polityka może nas dzielić, ale dzielić nie powinna nas gospodarka. Co do niej zdania nie powinny być podzielone – chyba, że ktoś patrzy na ideologię i mity, zamiast na twarde dane. 

Dlaczego warto patrzeć na dłuższe szeregi czasowe

Komentując bieżące dane można popadać w nadmierny pesymizm. Ostatnie wyniki polskiej gospodarki nie należą do wybornych. Produkcja przemysłowa znalazła się w recesji i na razie mozolnie wychodzi z dołka. In minus zaskoczyły sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa. Jak sami pisaliśmy w tekście pt. Listopadowe dane rozczarowały. Gospodarka mozolnie wychodzi z dołka:

[..] dane listopadowe z pewnością zwiększają pesymizm [co do skali ożywienia – red], ponieważ odchylenia in minus od konsensusu były znaczące.

Zobacz też: Polska jest daleko od „scenariusza węgierskiego”. Węgry to gorsza liga

Warto więc jednak od czasu do czasu spoglądać na szerszy obraz, co fachowo nazywamy analizą dłuższego szeregu czasowego. Spojrzeliśmy więc na dane dotyczące produkcji przemysłowej w krajach UE w latach 2015-2023. Ktoś spyta, dlaczego akurat analizujemy wskaźnik produkcji przemysłowej?

Przemysł, czyli rdzeń gospodarki

Koniunktura w przemyśle to wciąż rdzeń gospodarki, mimo że coraz większy prymat przejmują branże usługowe. Ponadto, z badań wynika, że koniunktura w przemyśle ciągnie branże usługowe „za język”. Nie na odwrót. Innymi słowy, recesja w przemyśle prędzej czy później dotknie sektor usługowy, podczas gdy dekoniunktura w usługach niekoniecznie powoduje spowolnienie w przemyśle. Ponadto, to właśnie przemysł jest sektorem najbardziej wrażliwym na szoki popytowo-podażowe, które wystąpiły w ciągu ostatnich trzech lat: kryzys energetyczny i wzrost stóp procentowych.

Zobacz też: Polska branża transportu drogowego stawia na technologię

Polski przemysł? Jest moc!

Poniższy wykres dobrze oddaje, jaki okres ma za sobą nasza gospodarka. Indeks produkcji przemysłowej (2015=100) w Polsce wyniósł w listopadzie 2023 roku 148,0. To drugi najlepszy wynik w krajach UE. Wyższy poziom indeksu notuje jedynie Litwa (150,2 w październiku – brak danych za listopad).

Produkcja przemysłowa w Polsce na tle UE

Polski przemysł w szybkim tempie rozwijał się w latach 2015-2019, czyli przed wystąpieniem serii szoków podażowych. Następnie zaś, najszybciej spośród gospodarek UE wychodził z recesji spowodowanej pandemią COVID-19. Teraz wykazuje się relatywnie wysoką odpornością na gwałtowne zacieśnienie polityki monetarnej (choć należy zaznaczyć, że realne stopy proc. są u nas stosunkowo niskie), kryzys energetyczny i spowolnienie gospodarcze na świecie, zwłaszcza w strefie euro.

Puentując, polski przemysł należy do najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej. Tym optymistycznym akcentem zakończymy ten wywód.

Polska 20. gospodarką świata. G20 już za rogiem?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker