Polska

WEI: polski system podatkowy powinien być sprawiedliwy, stabilny i przewidywalny. Co należy zmienić?

Najnowsze zmiany związane z polskim systemem podatkowym wprowadzone przez rząd mają pozytywny wydźwięk, jednak to dopiero początek drogi zmian. Warsaw Enterprise Institute wskazuje dalsze działania oraz ich motywację. Zmiany w podatku dochodowym powinny pociągnąć za sobą kolejne usprawnienia. 

Zmiany w podatku dochodowym to nie wszystko. Konieczne dalsze działania

W piątek 22 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma wprowadzić zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zawarto w niej m.in. propozycje obniżenia stawki PIT, likwidowanie ulgi dla klasy średniej oraz odliczenie składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Te działania WEI uznaje za wstępnie pozytywne. Jednocześnie think-tank zaznacza, że to działania wciąż niewystarczające. Mowa przede wszystkim o opłatach i daninach, które formalnie nie są nazwane podatkami, jednak w rzeczywistości taką pełnią funkcję. Według WEI przyjazny system podatkowy powinien być prosty, sprawiedliwy, stabilny i przewidywalny.

W stanowisku wskazano również na najnowszą odsłonę międzynarodowego indeksu wolności gospodarczej autorstwa Heritage Foundation. Według niego Polska zajęła dopiero 39. miejsce. Notowania Polski pogorszyły się w porównaniu do minionego roku. Polski system podatkowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych w UE, o czym pisaliśmy już kilkukrotnie (Więcej: Polski system podatkowy drugim najgorszym w OECD).

Zobacz także: Poseł czeka na interpretację podatkową 4 dni. Ile czeka przeciętny obywatel? 68 dni

Według WEI:

Jednakże przedmiotowe rankingi nie uwzględniają jednego z najistotniejszych problemów polskiego systemu podatkowego, czyli kwestii legislacyjnych. W Polsce występuje inflacja prawa objawiająca się nadmierną liczbą aktów prawnych przy ich wątpliwej jakości merytorycznej.

Skomplikowane procedury i brak zaufania do instytucji państwowych

Zaznaczono również, że projekty często są niedopracowane lub budzą wątpliwości dotyczące późniejszej interpretacji. Każdy błąd w ujęciu prawnym odbija się na przedsiębiorcach, którzy najczęściej ponoszą jego koszty. Z uwagi na brak przewidywalności polscy pracodawcy napotykają przeszkody w inwestowaniu w rozwój działalności. Co więcej, podważone zostaje zaufanie do instytucji państwowych.

Ponadto negatywną praktyką legislacyjną, dość powszechną w ostatnim czasie, jest brak odpowiedniego merytorycznego uzasadnienia proponowanych zmian oraz ograniczanie konsultacji publicznych. Wiele istotnych projektów przedkładanych jest przez posłów, zamiast procedowania ich w trybie rządowego procesu legislacji. Wiąże się to ze skróceniem procedury i pominięciem procesu uzgodnień międzyresortowych, opiniowania czy konsultacji publicznych, jak również brakiem konieczności przedstawienia oceny skutków regulacji.

Zobacz także: Amazon Europe unika podatku dochodowego od sprzedaży

Jako przykład niewłaściwego podejścia do legislacji WEI podaje Polski Ład. Z uwagi na zmiany przeprowadzane w szybkim tempie, projekt był niedopracowany i szeroko krytykowany w mediach. Sama ustawa została podpisana zaledwie cztery miesiące po udostępnieniu treści projektu. Obecnie trwają kolejne korekty i próby dostosowania polskiego systemu do zmian podatkowych. Pomimo że ostatnie zmiany wprowadzone przez rząd nastrajają pozytywnie, obligatoryjne jest podjęcie dalszych działań zmierzających do uproszczenia systemu.

Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker