FinansePolska

Poseł czeka na interpretację podatkową 4 dni. Ile czeka przeciętny obywatel? 68 dni

Jak informuje Rzeczpospolita przeciętny czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej przez Krajową Administrację Podatkową (KIS) wynosi 68 dni. Co ciekawe w przypadku posłów są to 4 dni. Dlaczego u parlamentarzystów interpretacja podatkowa trwa tak szybko? KIS nie chce podać niestety powodów.

Polski system podatkowy jest skomplikowany. Polski Ład to pogorszył

System podatkowy Polski jest na 36 miejscu spośród wszystkich 38 systemów podatkowych państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wyprzedzamy jedynie Włochów. Ranking ten mierzy jakość systemu podatkowego w pięciu obszarach: opodatkowania osób prawnych, opodatkowania osób fizycznych, opodatkowania konsumpcji, opodatkowania majątku oraz reguły opodatkowania działalności transgranicznej.

Zobacz także: OECD: Polska ma drugie najwyższe podatki z państw postkomunistycznych [WYKRES]

Tax Foundation w swojej analizie wylicza wady systemu podatkowego w Polsce. Zwraca również uwagę na program rządowy „Polski Ład”, który tylko pogarsza sytuację.

Indeks nie uwzględnia aspektu, który dla polskich podatników jest szczególnie dotkliwy – zmienności przepisów i niepewności związanej z ich uchwalaniem. Przepisy podatkowe są w Polsce co chwilę modyfikowane, co oficjalnie często ma służyć ‚łataniu’ luk. Co gorsza, w ostatnich latach niechlubną tradycją stały się prace pod koniec roku kalendarzowego nad zmianami podatkowo-składkowymi, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia roku kolejnego. Tę niepewność dodatkowo zwiększają teraz prace nad ustawą podatkową tzw. Polskiego Ładu, która nie odpowiada wcale na wskazaną przez Tax Foundation bolączkę polskiego systemu podatkowego – nadmierne skomplikowanie. Licząca prawie 260 stron nowelizacja ustawy nie sprawia bynajmniej wrażenia nieskomplikowanej, na co wskazują doradcy podatkowi i specjaliści od prawa podatkowego

Zobacz także: Biden chce podnieść podatki nie tylko w USA, ale… na całym świecie

System podatkowy powinien być prosty i czytelny. Wówczas cały system społeczno-gospodarczy jest bardziej efektywny. Po pierwsze wtedy podatnicy są bardziej zmotywowani do produktywnej pracy, a zły system podatkowy ich po prostu do niej zniechęca.

Po drugie polski przedsiębiorca spędza, aż 336 godzin nad rozliczeniem podatkowym w ciągu roku. Dla porównania w Wielkiej Brytanii jest to 105 godzin (wg raportu Doing Business 2018). Prowadzi to do optymalizacji podatkowej w korzystniejszych krajach dla prowadzenia biznesu, co po prostu wypycha firmy z polskiego rynku za granicę.

Interpretacja podatkowa: Posłowie czekają 4 dni, obywatele aż 68

W związku z wprowadzeniem zmian w systemie podatkowym w wyniku Polskiego Ładu nawet Kancelaria Sejmu potrzebowała specjalistycznej pomocy Krajowej Administracji Skarbowej (KIS). Jak się okazuje, zaledwie po czterech dniach doszło do wydania interpretacji dla parlamentarzystów.

Zobacz także: Polski Ład 2.0? Prezydent domaga się reformy programu rządowego

Natomiast zgodnie z danymi KIS, średni czas oczekiwania na wydanie interpretacji podatkowej dla obywatela to 68 dni. Wyżej opisana sytuacja nie dziwi jednak Roberta Dudkowiaka, radcy prawnego z kancelarii RDK.

Zgodnie z przepisami interpretację indywidualną należy wydać bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w trzy miesiące — wskazuje Robert Dudkowiak

I dodaje:

Urzędnicy chętnie doszukują się podstaw do odmowy wykładni, nawet gdy prawo tego nie przewiduje. Do tego coraz częściej zasypują wnioskodawców dodatkowymi pytaniami. Tymczasem, biorąc pod uwagę problemy wynikające z Polskiego Ładu, na szybką odpowiedź fiskusa powinni móc liczyć wszyscy, a nie tylko nieliczni, jak Kancelaria Sejmu – wnioskuje radca prawny

Polski Ład wprowadził podatkowy nieład [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker