Polska

Antysmogowy program „Ciepłe mieszkanie”. Kto otrzyma wsparcie?

„Ciepłe mieszkanie” to ogólnopolski antysmogowy program dotacyjny. Inicjatywa ma zostać uruchomiona na początku przyszłego kwartału. 

Wsparcie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła jako sposób walki ze smogiem

NFOŚiGW w ramach inicjatywy na wspierać wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielolokalowych. Celem jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej. Program ma zachęcać do likwidacji indywidualnych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych, które mają być zastąpione przez: pompy ciepła, kotły gazowe czy ogrzewanie elektryczne. Dofinansowanie na termomodernizację obejmie także wymianę wentylacji mechanicznej, instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz dokumentację projektową.

Pierwszy etap ma być przeznaczony dla właścicieli indywidualnych lokali w budynkach wielorodzinnych. Drugi etap programu ma obejmować wsparcie wspólnot mieszkaniowych.

Zobacz także: W Warszawie cena mieszkania odpowiada 23 latom płacenia czynszu. W Dublinie – 11

Program „Ciepłe mieszkanie” ruszy na początku przyszłego kwartału

Szczegóły programu mogą ulec zmianie w związku z zapowiedzianym opiniowaniem przez MKiŚ.

W zeszłym roku NFOŚiGW uruchomił pilotaż programu w woj. zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski powiedział:

Będzie to program przeznaczony dla zabudowy wielolokalowej. Program, którego nie należy łączyć z „Czystym Powietrzem”, ale niosący te same zadania — dbanie o jakość powietrza; dbanie o to, żebyśmy palili dobrymi nośnikami energii, żebyśmy nie zanieczyszczali powietrza, żebyśmy mogli żyć w zdrowym środowisku.

Inicjatywa „Ciepłe mieszkanie” jest odrębnym programem, nie stanowi zatem elementu programu Czyste Powietrze, który skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Zobacz także: Ilość powierzchni magazynowej w budowie jest rekordowa!

Budżet programu ma zależeć od dostępnych środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znana jest jednak wysokość wsparcia w przeliczeniu na jeden lokal. Podstawowa dotacja ma wynosić do 13 tys. zł, dofinansowanie z podwyższonym poziomem dofinansowania wyniosłoby do 26 tys. zł. Nabór dla gmin będą prowadziły fundusze wojewódzkie. Po otrzymaniu dofinansowania gminy te będą prowadziły nabór dla swoich mieszkańców.

Mieszkanie z niskim czynszem? Zapomnij. Samorządy takich nie budują [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker