GospodarkaNewsPolska

Czy Polski Ład zniszczył polskie firmy? Ekonomiści PIE: Nie

W polskim społeczeństwie ostatnio rosły obawy o to, że wprowadzenie Polskiego Ładu doprowadziło do zamknięcia wielu krajowych przedsiębiorstw. Jednak czy rzeczywiście Polski Ład zniszczył polskie firmy? Otóż jak wskazują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), liczba zamykanych działalności w tegorocznym styczniu była zbliżona do średniej z lat ubiegłych. 

Czy Polski Ład zniszczył polskie firmy? Ekonomiści PIE: Nie

W ubiegłym miesiącu wyrejestrowano ok. 31,1 tys. przedsiębiorstw. Oznacza to, że ich liczba wzrosła rok do roku o 30 proc. Jednakże, jak wskazują analitycy PIE, jest to jedynie efekty statystyczny. Otóż w styczniu 2021 roku dalej obowiązywały tarcze finansowe, które skutecznie obniżyły liczbę zamykanych firm w tamtym okresie. Z kolei, jeśli spojrzymy na dane zaprezentowane na zamieszczonym poniżej wykresie, możemy zobaczyć, że liczba zamykanych działalności w tegorocznym styczniu była zbliżona do średniej z lat ubiegłych. 

Liczba zamkniętych polskich firm w styczniu

Zobacz także: Polski Ład 2.0? Prezydent domaga się reformy programu rządowego

Co warto zaznaczyć, podobny efekt statystyczny wystąpił w przypadku nowo rejestrowanych przedsiębiorstw. Otóż w styczniu bieżącego roku takich zarejestrowano 32,5 tys. czyli o 13 proc. więcej niż styczniu 2021 roku. Jednakże, jak wskazują analitycy PIE, takie porównanie nie oddaje faktycznego stanu rzeczy. Otóż w zeszłorocznym styczniu dalej obowiązywało wiele restrykcji covidowych, dlatego otwierano wtedy mniej firm. 

Co ciekawe, w zeszłym miesiącu zaobserwowano również rosnącą liczbę zawieszonych jednoosobowych działalności gospodarczych. Jak możemy wyczytać w tygodniku:

W styczniu działalność zawiesiło 27 tys. podmiotów. Wyraźne różnice dotyczą jednak 3 sektorów gospodarczych: usług profesjonalnych (np. księgowych, marketingowych czy prawnych), budownictwa oraz przemysłu.

Jednakże analizowany wzrost również raczej nie jest skutkiem wprowadzenia Polskiego Ładu. Według ekonomistów PIE sytuacja ta jest efektem tego, że wiele osób wcześniej zatrudnionych na podstawie umów B2B wróciło do pracy na etacie. 

Czy reforma podatkowa wpłynęła w jakiś sposób na przedsiębiorstwa?

Jednakże, czy w takim razie Polski Ład wpłynął w jakiś sposób na krajowe przedsiębiorstwa? Otóż według ekonomistów PIE raczej tak. Z ich analizy wynika, że wpłynął on na strukturę prawną powstających firm. Jak piszą oni w tygodniku:

Zamykanych jest więcej spółek cywilnych oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Częściej pojawiają się z kolei spółki z ograniczoną odpowiedzialności oraz spółki handlowe.

Jednakże zaznaczają oni przy tym, że bieżące dane nie pozwalają określić, czy będzie to trwała tendencja. 

Polski Ład wprowadził podatkowy nieład [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker