Finanse

Uszczelnienie luki VAT sfinansowało 500+

Centrum Analiz Społeczno – Ekonomicznych (CASE) poinformowało, że luka VAT spadła w Polsce z poziomu 14,7 proc. w 2017 roku do 7,2 proc. w roku 2018.

Luka VAT to nic innego jak kwota podatku, która nie jest ściągana w stosunku do kwoty, która powinna być ściągana na przestrzeni jednego roku, a wszystko to wyrażone jest w procentach. Z danych CASE wynika, że luka VAT zmniejszyła się z 36,9 mld zł w 2016 roku do 13,8 mld złotych w 2018 roku. Oznacza to zwiększenie wpływów podatkowych o 23 mld złotych. Jest to mniej więcej tyle ile wynosi roczny, dotychczasowy koszt programu Rodzina 500+.

„Tak szybki spadek luki nie był obserwowany w żadnym kraju UE w ostatnich latach, a luka w VAT zmalała w Polsce do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Wyższa ściągalność VAT w Polsce jest wyraźnie związana ze wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń” – tłumaczy dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE i kierownik zespołu przygotowującego raport na zlecenie KE dr Grzegorz Poniatowski.

Poniatowski komentuje dalej, że wdrożony przez Ministerstwo Finansów system informatyczny miał niewątpliwie duży wpływ na uszczelnienie systemu. Zaznacza też, że dalsza poprawa ściągalności VAT będzie dużym wyzwaniem.

fot. Obserwator Finansowy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker