Finanse

Deficyt budżetowy w 2020 roku może przekroczyć 2 proc. PKB

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że deficyt budżetowy w 2020 roku będzie wyższy niż w 2019 roku i może przekroczyć 2 proc. PKB.

Morawiecki wspomniał, że ubiegły rok został zakończony rekordowo niskim deficytem, który wyniósł 10 mld zł, co było równoznaczne z ubytkiem na poziomie 0,5 proc. PKB.  Dodał również, że deficyt w 2020 roku, po uwzględnieniu mechanizmu uszczelniającego lukę podatkową może być na poziomie 1,5 – 2 proc PKB lub nieznacznie powyżej 2 proc. Podsumował, że najprawdopodobniej dziura w budżecie będzie wyższa niż w 2018 i 2019 roku.

Warto dodać, że w ustawie budżetowej na 2019 rok przewidziano deficyt nieprzekraczający 28,5 mld złotych. Należy przy tym zauważyć, że ubiegłe lata pokazały, iż rząd jest bardzo ostrożny w swoich szacunkach i w prognozowaniu deficytu budżetowego raczej nie panuje hurraoptymizm. Dlatego na ogół dziura w finansach państwa jest znacznie niższa niż przewidywania Rady Ministrów.

Co do deficytu na poziomie 2 proc. PKB, to nie należy tego traktować jako bardzo złej informacji. UE wymaga od państw członkowskich by deficyt budżetowy nie przekraczał 3 proc. PKB. Z związku z tym jeśli prognozy premiera okażą się trafne, to w dalszym ciągu Polsce będzie daleko do bycia objętą procedurą nadmiernego deficytu.  

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker