Finanse

Deficyt budżetowy w 2020 roku może przekroczyć 2 proc. PKB

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że deficyt budżetowy w 2020 roku będzie wyższy niż w 2019 roku i może przekroczyć 2 proc. PKB.

Morawiecki wspomniał, że ubiegły rok został zakończony rekordowo niskim deficytem, który wyniósł 10 mld zł, co było równoznaczne z ubytkiem na poziomie 0,5 proc. PKB.  Dodał również, że deficyt w 2020 roku, po uwzględnieniu mechanizmu uszczelniającego lukę podatkową może być na poziomie 1,5 – 2 proc PKB lub nieznacznie powyżej 2 proc. Podsumował, że najprawdopodobniej dziura w budżecie będzie wyższa niż w 2018 i 2019 roku.

Warto dodać, że w ustawie budżetowej na 2019 rok przewidziano deficyt nieprzekraczający 28,5 mld złotych. Należy przy tym zauważyć, że ubiegłe lata pokazały, iż rząd jest bardzo ostrożny w swoich szacunkach i w prognozowaniu deficytu budżetowego raczej nie panuje hurraoptymizm. Dlatego na ogół dziura w finansach państwa jest znacznie niższa niż przewidywania Rady Ministrów.

Co do deficytu na poziomie 2 proc. PKB, to nie należy tego traktować jako bardzo złej informacji. UE wymaga od państw członkowskich by deficyt budżetowy nie przekraczał 3 proc. PKB. Z związku z tym jeśli prognozy premiera okażą się trafne, to w dalszym ciągu Polsce będzie daleko do bycia objętą procedurą nadmiernego deficytu.  

 

Polecane artykuły

Back to top button