Kolej

Pojedziemy z Gdańska do Warszawy 200 km/h – z dwuletnim opóźnieniem

Jak podaje Rynek Kolejowy, zakończono już montaż urządzeń, dzięki którym Pendolino na trasie Warszawa – Gdańsk – Warszawa będzie mogło poruszać się z prędkością 200 km/h.

Urządzenia, które zostały zainstalowane to specjalistyczny system, który przekazuje maszynistom informacje z urządzeń odpowiadających za sterowanie ruchem. Co ciekawe, urządzenia miały być uruchomione dwa lata temu – informuje RK.

Pociągi miały po magistrali poruszać się szybciej już w grudniu 2017 roku. Z powodu opóźnień termin ten przeniesiono na grudzień 2018 roku, jednak wówczas uruchomienie systemu również się nie udało z powodu niedotrzymania terminu. Z informacji udzielonych przez PKP PLK wynika, że system został już zainstalowany i obecnie trwa proces uzyskiwania decyzji administracyjnych.

Z publikacji RK wynika, że prędkość 200 km/h będzie możliwa do osiągnięcia głównie na odcinkach północnym i południowym linii Warszawa – Gdańsk. Podniesienie dopuszczalnej prędkości obejmie około 45% długości całej linii. Na środkowym dystansie koło Iławy, który jest bardziej kręty prędkość maksymalna pozostanie bez zmian i wyniesie 160 km/h. Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu na odcinku Warszawa Centralna – Gdańsk Główny powinien wynieść 2 godziny 29 minut. Standardowo jest to 2 godziny 46 minut.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker