Uncategorized

Najbogatsi Amerykanie wzbogacili się o 40% podczas pandemii

Według najnowszego zestawienia magazynu Forbes, najbogatsi Amerykanie dodali do swojego majątku 4,5 biliona dolarów, co stanowi wzrost o 40%. 

Nowe twarze w rankingu

Jeff Bezos już czwarty rok z rzędu utrzymał się na szczycie rankingu najbogatszych Amerykanów z majątkiem netto w wysokości 201 miliardów dolarów. W czołówce znaleźli się również założyciel Tesli oraz Spacex, Elon Musk, z majątkiem 190,5 miliarda, na trzecim miejscu wyróżniono Marka Zuckerberga. Założyciel Facebooka zgromadził majątek netto w wysokości 134,5 miliarda dolarów. Stany Zjednoczone nadal mają najwięcej miliarderdów – 724, na drugim miejscu znajdują się Chiny (w tym Hongkong i Makao) z liczbą 698 miliarderów. W ciągu ostatniego roku średnio co 17 godzin kolejna osoba przekraczała granicę miliarda dolarów. 

Zobacz także: Bogate dzieci są bogate, bo mają bogatych rodziców

Najbogatsi Amerykanie stali się jeszcze bogatszymi

Rekordowa fala zwolnień na początku pandemii silnie uderzyła w USA. Pomimo że amerykańska gospodarka wciąż zmaga się z reperkusjami pandemii, a społeczeństwo obawia się rozprzestrzeniającego się Wariantu Delta, konta najbogatszych zwiększyły się w dynamicznym tempie. Indeksy giełdowe wciąż rosły, podobnie jak ceny nieruchomości. Sytuacja rynkowa wpłynęła nieproporcjonalnie na majątki najbogatszych. Ranking Forbes 400 pokazuje więc, że najbogatsze osoby stały się jeszcze bogatsze, a dolna bariera umożliwiająca zaistnienie w zestawieniu po raz kolejny wzrosła. 

Mówi się, że największym przegranym jest Donald Trump. Były prezydent nie znalazł się na żadnej z 400 pozycji, gdyż jego majątek jest 400 milionów dolarów mniejszy od tegorocznej granicy. Aby znaleźć się w wyróżnionym gronie, należy dysponować majątkiem co najmniej 2,9 miliarda dolarów, czyli o 800 milionów dolarów więcej niż rok temu. Zdaniem Forbesa fortuna Trumpa ucierpiała przez niestabilny rynek nieruchomości, zmniejszając jego majątek o 600 milionów dolarów. 

Zobacz także: Ewolucja nierówności majątkowych w Europie i Stanach Zjednoczonych

 

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker