Uncategorized

Najbogatsi Amerykanie wzbogacili się o 40% podczas pandemii

Według najnowszego zestawienia magazynu Forbes, najbogatsi Amerykanie dodali do swojego majątku 4,5 biliona dolarów, co stanowi wzrost o 40%. 

Nowe twarze w rankingu

Jeff Bezos już czwarty rok z rzędu utrzymał się na szczycie rankingu najbogatszych Amerykanów z majątkiem netto w wysokości 201 miliardów dolarów. W czołówce znaleźli się również założyciel Tesli oraz Spacex, Elon Musk, z majątkiem 190,5 miliarda, na trzecim miejscu wyróżniono Marka Zuckerberga. Założyciel Facebooka zgromadził majątek netto w wysokości 134,5 miliarda dolarów. Stany Zjednoczone nadal mają najwięcej miliarderdów – 724, na drugim miejscu znajdują się Chiny (w tym Hongkong i Makao) z liczbą 698 miliarderów. W ciągu ostatniego roku średnio co 17 godzin kolejna osoba przekraczała granicę miliarda dolarów. 

Zobacz także: Bogate dzieci są bogate, bo mają bogatych rodziców

Najbogatsi Amerykanie stali się jeszcze bogatszymi

Rekordowa fala zwolnień na początku pandemii silnie uderzyła w USA. Pomimo że amerykańska gospodarka wciąż zmaga się z reperkusjami pandemii, a społeczeństwo obawia się rozprzestrzeniającego się Wariantu Delta, konta najbogatszych zwiększyły się w dynamicznym tempie. Indeksy giełdowe wciąż rosły, podobnie jak ceny nieruchomości. Sytuacja rynkowa wpłynęła nieproporcjonalnie na majątki najbogatszych. Ranking Forbes 400 pokazuje więc, że najbogatsze osoby stały się jeszcze bogatsze, a dolna bariera umożliwiająca zaistnienie w zestawieniu po raz kolejny wzrosła. 

Mówi się, że największym przegranym jest Donald Trump. Były prezydent nie znalazł się na żadnej z 400 pozycji, gdyż jego majątek jest 400 milionów dolarów mniejszy od tegorocznej granicy. Aby znaleźć się w wyróżnionym gronie, należy dysponować majątkiem co najmniej 2,9 miliarda dolarów, czyli o 800 milionów dolarów więcej niż rok temu. Zdaniem Forbesa fortuna Trumpa ucierpiała przez niestabilny rynek nieruchomości, zmniejszając jego majątek o 600 milionów dolarów. 

Zobacz także: Ewolucja nierówności majątkowych w Europie i Stanach Zjednoczonych

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker