Uncategorized

Pierwsza szczepionka przeciw malarii zatwierdzona przez WHO

Pierwsza szczepionka przeciw malarii RTS,S została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Specyfik ten ma być stosowany u dzieci żyjących w Afryce Subsaharyjskiej i w innych regionach o umiarkowanej lub wysokiej transmisji malarii wywoływanej przez zarodźca sierpowatego. Przedstawiciele tej organizacji twierdzą, że dzięki wspomnianej szczepionce uda się uratować przed śmiercią dziesiątki tysięcy dzieci rocznie. 

Malaria to wiekowa i straszna choroba

Ogłaszając to „historyczne odkrycie” dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus nie ukrywał swojej ekscytacji związanej z wynalezień nowej szczepionki. Na konferencji prasowej powiedział on, że:

„Rozpocząłem swoją karierę jako badacz malarii i z utęsknieniem czekałem na dzień, w którym będziemy mieli skuteczną szczepionkę przeciwko tej wiekowej i strasznej chorobie. I dziś jest ten dzień, historyczny dzień. Dzisiaj WHO rekomenduje szerokie zastosowanie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko malarii”. 

Malaria jest obecnie jedną z trzech najważniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych na świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie. Co więcej, jest to choroba, przez która każdego roku umiera setki tysięcy ludzi. Jak donosi portal The Guardian, w samym 2019 roku 409 000 osób zmarło z powodu choroby pasożytniczej przenoszonej przez komary. Ponad 270 000 ofiar stanowiły dzieci poniżej piątego roku życia.

Pierwsza tak skuteczna szczepionka na malarię

Różne organizacje w ostatnich dekadach próbowały stworzyć szczepionkę na tę straszną chorobę. Jedną z nich jest firma GlaxoSmithKline (GSK), która przy wsparciu sieci afrykańskich ośrodków badawczych starała się przez ponad 30 lat opracować wspomnianą szczepionkę. W 2019 roku opisywane przedsiębiorstwo postanowiło sprawdzić efektywność opatentowanego przez nie specyfiku nazwanego RTS,S (szczepionka jest również znana jako Mosquirix). Szczepionka ta została podana ponad 800 000 dzieci w Ghanie, Kenii i Malawi od czasu rozpoczęcia programu pilotażowego w 2019 roku.

Zobacz także: Moderna chce pozbawić praw patentowych amerykański rząd

Jak informuje The Guardian wspomniana szczepionka, od tamtego czasu przeszła długotrwałe badania kliniczne. Wykazały one, że specyfik ma ograniczoną skuteczność, zapobiegając 39% przypadków malarii i 29% przypadków ciężkiej malarii wśród małych dzieci w Afryce. 

Może się wydawać, że jest to stosunkowo niewiele. Jednak po pierwsze żadna inna szczepionka nie była nawet blisko takiego wyniku. Po drugie specyfik ten można łączyć z lekami przeciwmalarycznymi, zmniejszając jeszcze bardziej śmiertelność tej choroby. Z artykułu na portalu The Guardian wynika, że w sierpniu zostało przeprowadzone badanie przez London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM). Wykazało ono, że gdy małe dzieci otrzymywały zarówno Mosquirix, jak i leki przeciwmalaryczne, dochodziło do zmniejszenia liczby hospitalizacji lub zgonów z powodu tej choroby o 70%. 

Szczepionka przeciw malarii pomoże w walce z tą chorobą

Jak zaznaczyłem na początku artykułu, sam Tedros jest przekonany o efektywności szczepionki. Na środowej konferencji powiedział on, że:

„Zastosowanie tej szczepionki jako dodatku do istniejących narzędzi zapobiegania malarii może uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień ludzkich każdego roku. Jest ona bezpieczna. Znacząco zmniejsza liczbę osób chorujących na zagrażającą życiu malarię. Do tego oceniamy, że jest wysoce opłacalna”.

Zatwierdzenie przez WHO szczepionki Mosquirix może stanowić przełom w walce z malarią. Zwłaszcza że firma GSK chce nią zaszczepić jak najwięcej ludzi. Już teraz złożyła ona zobowiązanie do dostarczania 15 milionów dawek szczepionki rocznie po cenie nie wyższej niż 5% powyżej kosztów produkcji. Do tego zamierza ona współpracować z różnymi partnerami, fundatorami i rządami, aby wytworzyć jeszcze większą ilość dawek szczepionki.

Zobacz także: Dzięki pandemii możemy szybciej doczekać się szczepionki na raka

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker