GospodarkaUSA

Moderna chce pozbawić praw patentowych amerykański rząd

Moderna chce pozbawić praw patentowych amerykański rząd. Firma ta złożyła wniosek patentowy na kluczowy składnik jej szczepionki przeciwko koronawirusowi. W tym patencie nie zostali wymienieni rządowi naukowcy, pomagający w stworzeniu wspomnianego składnika. Jeśli wspomniane prawo zostanie zatwierdzone, rząd USA nie będzie mógł licencjonować technologii związanej ze szczepionką.


Ogromna pomoc od amerykańskiego rządu

Moderna i rządowi naukowcy z National Institutes of Health (NIH) pracowali razem przez cztery lata nad projektami dotyczącymi innych koronawirusów. Kiedy nowy pojawił się w Chinach rok temu, postanowili oni zacieśnić współpracę, aby opracować wspólnie szczepionkę na tego wirusa. W ramach tej współpracy dr John R. Mascola, dr Barney S. Graham oraz dr Kizzmekia S. Corbett ze wspomnianego instytutu wraz z naukowcami Moderny opracowali taki sposób sekwencji genetycznej, który skłania szczepionkę do wytworzenia odpowiedzi immunologicznej w organizmie człowieka. To właśnie tę technologię sekwencji chce opatentować Moderna. Choć ma zamiar to zrobić, zupełnie pomijając pomoc, jakiej udzielił jej amerykański rząd. 

Warto zaznaczyć, że ten pomógł Modernie, nie tylko udzielając jej wsparcia naukowego, ale również finansowego. Jak donoszą redaktorzy New York Timesa, przedsiębiorstwo miało otrzymać aż 1,4 miliarda dolarów na opracowanie i przetestowanie swojej szczepionki oraz kolejne 8,1 miliarda dolarów na dostarczenie do kraju pół miliarda dawek. 

Do tego Moderna wykorzystała technologię NIHu za darmo. W 2017 r. rządowi naukowcy ze wspomnianego instytutu odkryli, jak zastosować inżynierię białkową w celu ustabilizowania białek spike na koronawirusie, zanim połączą się one z innymi komórkami. Technologia ta okazała się praktycznie niezbędna do stworzenia jakiejkolwiek szczepionki na koronawirusa. Skorzystał z niej na przykład Pffizer-BioNTech. Jednak ta firma zapłaciła instytutowi odpowiednią sumę za wykorzystanie patentu, Moderna zaś korzystała z niej za darmo w ramach współpracy publiczno-prawnej.

Moderna chce pozbawić praw patentowych amerykański rząd

Jak zaznaczył Zain Rizvi, ekspert ds. polityki lekowej w Public Citizen, gra między Moderną a National Institutes of Health toczy się o wysoką stawkę. Od tego, kto ją wygra, zależy życie wielu milionów ludzi na całym świecie. Gdyby wniosek patentowy Moderny został przyjęty, tylko ona miałaby kontrolę nad podażą szczepionki. 

Jak informuje New York Times, jeśli naukowcy z NIHu byliby wymienieni jako współwynalazcy na patencie, agencja ta nie potrzebowałaby pozwolenia Moderny na licencjonowanie go innym firmom lub organizacjom. Instytut ten mógłby dowolnie zwiększać podaż szczepionki, zarabiając przy tym miliony, które trafiłyby do federalnego skarbca. Co więcej, agencja ta mogłaby się upewnić, że szczepionki trafią również do biedniejszych krajów.

Jednak takie zwiększenie podaży przełożyłoby się na spadek zysków Moderny, która na sprzedaży szczepionek zarabia miliardy dolarów. Moderna, która wcześniej nie wprowadziła żadnego produktu na rynek, podpisała umowy na dostawy szczepionek o wartości około 35 miliardów dolarów. 

Szczepionka na raka, dzięki pandemii możemy doczekać się jej szybciej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker