Polska

Polskie firmy w obliczu nowych wyzwań – energetyka i biznes

W dniach 3-5 listopada odbył się Kongres ESG Polska Moc Biznesu, podczas którego poruszono bieżące problemy związane z polską gospodarką. Eksperci debatowali m.in. o tym, że polskie firmy są w obliczu całkowicie nowych wyzwań. W panelach czynny udział brali przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.


Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Jeden z najbardziej oczekiwanych paneli „Szanse i zagrożenia dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polski” dotyczył kwestii związanych z rozwojem technologii, w tym morskiej energetyki wiatrowej. W dyskusji wziął udział Włodzimierz Pomierny, Kierownik Projektu Morska Energetyka Wiatrowa w ARP S.A., który powiedział:

Jako ARP chcemy uczestniczyć w łańcuchu dostaw na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Zapewnienie środków i urządzeń do produkcji energii jest bardzo ważnym po stronie producentów elementem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne. Staramy się, by zmaksymalizować nasz local content. (…) Można powiedzieć, że ogólnie polska gospodarka jest przygotowana na transformację energetyczną i morską energetykę wiatrową, w której cały proces przygotowania, budowy i eksploatacji jest mniej emisyjny niż jakakolwiek inna forma generowania energii. Rozpoczynamy ten proces i mamy wiele jeszcze do zrobienia. Dzięki tak rozbudowanemu przemysłowi energetycznemu w Polsce, również energetyce węglowej, może on pracować na rzecz budowy i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Polskie firmy w obliczu nowych wyzwań

Podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu poruszono również problem rozwoju biznesu w Polsce w średniej i długiej perspektywie. W debacie wziął udział Konrad Szeląg, Wicedyrektor Biura Analiz i Strategii Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Eksperci próbowali odpowiedź na pytanie „Jakiego wsparcia potrzebuje polska gospodarka, aby móc współzawodniczyć z innymi?”. Poruszony został również problem konkurencyjności i efektywności polskich firm.

Nowe warunki rozwoju po okresie pandemii znacznie różnią się od sytuacji sprzed kilku lat. Aby pozostać konkurencyjnym na rynku, należy dostosować się do zmian strukturalnych, które obejmują przede wszystkim rozwój technologii. Standardy wyznaczane przez międzynarodowe rynki dyktują nowe warunki, w których muszą odnaleźć się polskie przedsiębiorstwa.

Zobacz także: Polskie firmy raportują niedobory wykwalifikowanych pracowników

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker