Chiny

Juan 4. najpopularniejszą walutą świata. W 2010 roku był na 35. pozycji!

Juan rośnie w siłę, w ciągu ostatnich dwunastu lat chińska waluta zaliczyła znaczący awans o kilkadziesiąt pozycji w rankingu najbardziej aktywnych walut. Duży wpływ na jej udział w rynku ma handel regionalny w Azji. 

Juan – chińska waluta zyskuje na znaczeniu

Według danych Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) chińska waluta otrzymała miano czwartej najbardziej aktywnej waluty w globalnych płatnościach pod względem wartości. Tym samym wartość płatności wzrosła o 10,85% w skali miesiąca. SWIFT podaje również, że aktywność w renminbi,  wzrosła do drugiego najwyższego poziomu w historii. Poprzedni szczyt osiągnięto w 2015 roku, który nastąpił po dewaluacji waluty w celu zwiększenia eksportu. Międzynarodowe płatności w juanie stanowiły 3,2% ogółu.

Zobacz także: Bardzo dobra kondycja funta. Rynek oczekuje podwyżki stóp

SWIFT: Awans o kilkadziesiąt pozycji

W 2010 roku, gdy SWIFT rozpoczął śledzenie pozycji juana, renminbi znalazło się na 35. miejscu. Jednak rozwój handlu pomiędzy poszczególnymi krajami regionu przyczynił się do wzrostu popularności chińskiej waluty. Duży wpływ na pozycję chińskiej waluty miała również decyzja spółki Gazpromu Neft o przyjęciu juanów zamiast dolarów za paliwo dla rosyjskich samolotów na lotniskach w Chinach.

Dolar utrzymuje najwyższe miejsce w kolejnych miesiącach, pomimo spadku udziału w rynku do około 39,9% z 40,5% w grudniu. Euro zajęło drugie miejsce, lecz jego całkowity udział w rynku spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy (37%). Funt zajął trzecie miejsce z udziałem wynoszącym 6%. Pomimo znaczącego awansu w rankingach i zwiększenia udziału na rynkach w ciągu ostatnich 12 lat, popularność juana znacznie odbiega od popularności dolara amerykańskiego i euro.

Zobacz także: Chiny i USA stworzą pierwszy na świecie zielony korytarz żeglugowy

Juan jako waluta międzynarodowa rośnie regularnie od dekady. Światowe fundusze zwiększyły w zeszłym miesiącu stan posiadania chińskich obligacji rządowych do rekordowego poziomu. Rosnąca popularność chińskiej waluty może także stanowić dodatkowe wsparcie dla aktywów denominowanych w tej walucie. Umowa handlowa pogłębiająca więzi partnerstwa gospodarczego może skłonić kraje regionu do zwiększenia aktywów w juanach ze względu na dalszą integrację z Chinami.

Kiedy Chiny staną się największą gospodarką na świecie? Bloomberg: być może nigdy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker