Chiny

Zaskakujące dane o chińskim PKB. Nie sprawdziły się oczekiwania

PKB Chin wzrósł o 5,3 proc. r/r w I kwartale 2024 r. wobec oczekiwanych 4,6 proc. Do danych trzeba jednak podejść na chłodno.

Wzrost gospodarczy Chin okazał się silniejszy od oczekiwań. Chiński PKB wzrósł o 5,3 proc. r/r w I kwartale 2024 r., podczas gdy spodziewano się odczytu na poziomie 4,6 proc. Pozornie Chiny mają się z czego cieszyć, ale lista wyzwań stojących przed Chińskim Smokiem jest długa.

  • PKB Chin wzrósł o 5,3 proc. r/r w I kwartale 2024 r.
  • Sprzedaż detaliczna w Chinach w marcu wzrosła o 3,1 proc. wobec oczekiwanych 5,5 proc. Produkcja przemysłowa wzrosła o 4,5 proc. wobec oczekiwanych 6 proc.
  • Chińska gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami. Pobudzenie konsumpcji przychodzi z trudem, obecna jest presja deflacyjna, trwa kryzys rynku nieruchomości.

Chiński PKB powyżej oczekiwań

Chiński PKB wzrósł o 5,3 proc. r/r w I kwartale 2024 r. wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez chiński urząd statystyczny. Konsensus analityków zakładał wzrost na poziomie 4,6 proc. Chińska gospodarka rozpędziła się zatem znacznie mocniej od oczekiwań.

W IV kwartale 2023 r. wzrost PKB wyniósł 5,2 proc. Gospodarka Chin urosła 1,6 proc. k/k. wobec oczekiwanego 1 proc. Cel wzrostu na 2024 r. na poziomie 5 proc. wydaje się być w zasięgu ręki. Chińska gospodarka musi się jednak uporać z wieloma zagrożeniami.

Zobacz też: Globalizacja na rekordowym poziomie pomimo konfliktów. Polska wyprzedziła USA i Chiny!

Chiński PKB rośnie, ale ostrożnie z euforią

Marcowe dane z chińskiej gospodarki studzą optymizm, który na pierwszy rzut oka wyłania się z danych o PKB. Uwagę zwracają m.in. dane o sprzedaży detalicznej, której wzrost z miesiąca na miesiąc wyhamowuje. W marcu wyniósł już tylko 3,1 proc. wobec 5,5 proc w lutym. Przy czym trzeba zaznaczyć, że na odczyt sprzedaży detalicznej w marcu wpływ miał efekt bazy. W marcu 2023 r. Chiny zniosły bowiem sporo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Chińczycy celują w utrzymanie wzrostu na poziomie 5 proc. Zbliżone były też oczekiwania analityków zakładające poziom 4,6 proc. W całym I kwartale 2024 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,7 proc. r/r.

Konsumpcja, w której Państwo Środka chciałoby znaleźć jeden z motorów wzrostu gospodarczego, nadal nie chce się rozpędzić. Wygląda na to, że plany zmniejszenia wagi eksportu, a wzmocnienia roli konsumpcji wewnętrznej, staną przed wieloma wyzwaniami.  

Negatywnie zaskoczyły też dane o produkcji przemysłowej, której wzrost w marcu wyniósł 4,5 proc., podczas gdy oczekiwano poziomu 6 proc. W całym I kwartale 2024 r. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 6,1 proc. r/r. Najszybciej wzrastał przemysł nowoczesnych technologii (high-tech) – o 7,5 proc. Jak piszą zarówno analitycy mBanku, jak i PKB BP, dane o konsumpcji i produkcji przemysłowej studzą optymizm. Choć i tutaj należy mieć na uwadze, że w tegorocznym marcu liczba dni roboczych była mniejsza niż rok wcześniej, co miało częściowy wpływ na dane.

Inflacja CPI w marcu wyniosła 0,1 proc. r/r. Deflacja PPI wyniosła 2,8 proc. r/r. Utrzymuje się zatem presja deflacyjna. Chiny robią wiele, by pobudzić gospodarkę, ale na razie nie widać pożądanego ożywienia. Więcej o podjętych działaniach w obszarze polityki fiskalnej pisze poniżej Gabriel Chrostowski. 

Zobacz też: Chiny wydają jak szalone, aby wyrwać gospodarkę z recesji

Do zachowania chłodnej głowy, mimo wzrostu chińskiego PKB powyżej oczekiwań, zachęca też sam chiński urząd statystyczny. Komentując opublikowane dane, analitycy chińscy napisali:

Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszym kwartale gospodarka krajowa zaliczyła dobry start, na co wskazują pozytywne sygnały płynące z danych.  Kładzie to silny fundament pod osiągnięcie rocznych celów rozwojowych. Powinniśmy być jednak świadomi, że otoczenie zewnętrzne staje się coraz bardziej złożone, surowe i niepewne, a podstawy stabilnego i solidnego wzrostu gospodarczego nie są jeszcze solidne.

Fitch obniża rating Chin

Do największych wyzwań dla Chin należy sytuacja na rynku nieruchomości. Ceny nieruchomości spadły w marcu przeciętnie o 2,2 proc. r/r. Mocny spadek zanotowały inwestycje w nieruchomości (aż o 9,5 proc.). Liczba rozpoczętych nowych budów mieszkań spadła o 27,8 proc. pod względem powierzchni budowlanej. Sprzedaż nowych nieruchomości spadła o 27,6 proc. W poprzednim tygodniu agencja ratingowa Fitch obniżyła długoterminową perspektywę ratingu kredytowego dla Chin z „neutralnej” do „negatywnej”, wskazując na kryzys na rynku nieruchomości jako źródło zwiększonej niepewności.

Chiny są i będą też narażone także na podwyższone ryzyko geopolityczne. Wojna na Ukrainie, wojna w Izraelu, relacje z Rosją, napięcia handlowe z USA, a także UE to tylko niektóre z ważnych czynników. Z wizytą w Chinach przebywa właśnie niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Niezadowolenie UE z napływu tanich chińskich aut elektrycznych, elektroniki, paneli fotowoltaicznych może się zakończyć poważnymi ograniczeniami dla chińskich producentów.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker