EuropaGospodarka

Europejski przemysł nie chce ruszyć z kopyta. Ale jest światełko w tunelu

W strefie euro wciąż trwa gospodarcza posucha. Europejski przemysł nie za bardzo chce ruszyć z kopyta, ponieważ konsument pozostaje oporny. Nieco odbiła jednak produkcja dóbr pośrednich, co może być zwiastunem ożywienia. 

Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 0,8% m/m w lutym, zaś w ujęciu r/r skurczyła się o 6,4%. Indeks produkcji (2021 = 100) zwiększył się z 96,6 do 97,4, czyli bardzo nieznacznie, w zasadzie niezauważalnie. Produkcja w eurozonie znajduje się obecnie o około 2% poniżej poziomu sprzed pandemii. Europejski przemysł wciąż nie może pozbierać się po serii negatywnych szoków zewnętrznych. Czy w danych widać jakieś światełko w tunelu?

Na wyniki produkcji przemysłowej ogółem składa się produkcja dóbr konsumpcyjnych, pośrednich, kapitałowych oraz wytwarzanie energii i budownictwo. Największą uwagę przykuwają wskaźniki produkcji dóbr konsumpcyjnych i pośrednich, ponieważ to głęboka zapaść w tych dwóch segmentach przemysłu przesuwała produkcję ogółem stopniowo w przepaść w 2023 roku. Czy w tym roku można zauważyć jakieś zmiany w tym negatywnym trendzie? Zdecydowanie tak, ale na razie tylko w dobrach pośrednich.

Mianowicie, od początku tego roku produkcja dóbr pośrednich wzrosła już w sumie o 1,6%. Tylko w ciągu dwóch miesięcy została odrobiona połowa strat produkcyjnych z zeszłego roku. Ta jak na razie krótkookresowa tendencja może nam mówić, że firmy zwiększyły popyt na dobra pośrednie, czyli takie, które są przetwarzane w procesie produkcyjnym w celu wyprodukowania dobra finalnego. Wzrost popytu stymuluje produkcję.

Zobacz też: W strefie euro deflacyjnie. EBC musi w końcu obniżyć stopy

Pytanie, czemu europejskie przedsiębiorstwa miałyby w ogóle zwiększać zasób towarów pośrednich? Odpowiedź jest prosta: czują, że zaraz popyt konsumpcyjny się odrodzi w miarę jak siła nabywcza gospodarstw domowych odbije (niska inflacja, rosnące płace realne), a EBC zacznie obniżać stopy procentowe. Chcą być dobrze przygotowane na ożywienie koniunktury, więc kumulują zapasy. A coraz lepsze nastroje w strefie euro sugerują, że poprawa sytuacji gospodarczej powinna przyjść lada moment.

Zobacz też: WTO liczy na ożywienie w handlu światowym, ale ostrzega przed ryzykiem

Jednocześnie należy podkreślić, że faza ożywienia koniunktury będzie rozłożona w czasie i przybierze raczej kształt litery L, a nie V. EBC będzie mozolnie obniżał stopy procentowe, bo jest bankiem nastawionym konserwatywnie. To utrzyma realne stopy procentowe na poziomie dodatnim jeszcze przez długi czas. Ponadto, chociaż cykliczne czynniki stagnacyjne takie jak wysokie stopy, szok cen energii, szok inflacyjny przeminą, to pozostanie wyzwanie strukturalne, czyli słabnąca konkurencyjność UE względem chińskiego przemysłu.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker