Polska

Gospodarka cyfrowa napotyka coraz więcej problemów

Koalicja Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej ruszyła z petycją, która ma zwrócić uwagę na problemy, z jakimi coraz częściej musimy się borykać w obszarze gospodarki cyfrowej. Celem petycji jest wywarcie wpływu na rządzących oraz wprowadzenie realnych zmian w tym obszarze. Gospodarka cyfrowa jest obecnie silnie zdominowana przez największe koncerny technologiczne.

Gospodarka cyfrowa napotyka coraz więcej problemów

Założeniem inicjatywy jest zebranie co najmniej 1 000 podpisów, które pozwolą potwierdzić powszechne zainteresowanie problemami, takimi jak: nieuczciwe wykorzystywanie danych użytkowników, naruszanie wolności słowa w sieci, monopolizacja rynku, czy unikanie płacenia podatków przez cyfrowych gigantów.

Zobacz także: Cyfryzacja to wielka szansa. Musimy jednak założyć korporacjom kaganiec

Jak podają autorzy petycji, osiągnięcie wyznaczonej liczby głosów  będzie dla nich podstawą do wystosowania apelu zawierającego konkretne postulaty oraz wzywającego ustawodawcę do:

  • wprowadzenia podatku cyfrowego i uszczelnienie podatku VAT w e-handlu;
  • wzmocnienia kompetencji organów krajowych (UOKiK i UODO);
  • zobowiązania platform do regularnego raportowania ich działalności;
  • powołania przedstawiciela konsumenckiego.

Podczas gdy rząd podejmuje próby nadmiernego obciążenia polskich mediów, globalne koncerny technologiczne uchylają się od uczciwego wypełniania zobowiązań w naszym państwie. Konieczne jest więc podjęcie realnych działań, które przywrócą równowagę na rynku, zapewnią bezpieczeństwo użytkowników oraz ograniczą agresywną politykę spółek BigTech – komentują inicjatorzy akcji.

To kolejna akcja, która próbuje zwrócić uwagę na problemy, jakie niesie za sobą coraz powszechniejsza cyfryzacja. Cyfrowe korporacje zyskują na znaczeniu, a ciągle brak jest regulacji, które kontrolowałyby ich poczynania m.in. w kontekście ochrony danych osobowych. Nie mamy też dokładnych informacji, jakie dane na nasz temat są zbierane i co się z nimi dzieje. To wszystko jest poważnym zagrożeniem dla naszej prywatności.

Wspomniana petycja dostępna jest pod tym linkiem: https://cyfrowasuwerennosc.pl/petycja/

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker