Gospodarka

W tych państwach najlepiej prowadzić firmę [RANKING]

Gdzie najlepiej prowadzić firmę? Economist Intelligence Unit postanowiło to sprawdzić. W pierwszej 10 próżno szukać Polski

Prowadzenie biznesu jest jedną z ważniejszych rzeczy w dzisiejszych gospodarkach. Różne systemy prawne i gospodarcze wpływają na trudność i efektywność prowadzenia swojej działalności. Dlatego powstał ranking pokazujący, w którym państwie najlepiej prowadzić firmę. Więcej szczegółów w artykule.

Gdzie najlepiej prowadzić firmę?

Według rankingu stworzonego przez Economist Intelligence Unit to właśnie Singapur, Dania i USA są najlepszymi państwami na świecie do prowadzenia biznesu. Według badania najlepiej prowadzić firmę w Singapurze. Warto zaznaczyć, że Singapur liderem tego rankingu jest nieprzerwanie od 16 lat. Jak wskazuje CNBC, czynnikami decydującymi o pozycji tego kraju pod względem prowadzenia biznesu jest jego stabilność polityczna. Dodatkowo wskazuje się skupienie rządu na czynnym pomaganiu krajowym firmom z sektora prywatnego, także w modernizacji technologicznej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Singapur i jego model gospodarczy daleki jest od wolnorynkowego, czy liberalnego pojmowania gospodarki. Rząd Singapuru w aktywny sposób wyznacza kierunek rozwoju prywatnych przedsiębiorstw w mniej lub bardziej dobrowolny sposób. Narzuca również wiele ograniczeń, norm oraz zasad. Singapur jest również jednym z najdroższych miast do życia. Więcej o sławnym systemie ochrony zdrowia w Singapurze pisaliśmy w: System ochrony zdrowia w Singapurze nie taki piękny jak go malują.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Singapurze – wdrożono tzw. pakiet chłodniczy

W tych państwach najlepiej prowadzić firmę:

  1. Singapur (8,56 punktów)
  2. Dania (8,41 punktów)
  3. USA (8,40 punktów)
  4. Niemcy (8,35 punktów)
  5. Szwajcaria (8,33 punktów)
  6. Kanada (8,31 punktów)
  7. Szwecja (8,29 punktów)
  8. Nowa Zelandia (8,26 punktów)
  9. Hongkong (8,24 punktów)
  10. Finlandia (8,22 punktów)

 

Ranking ocenia atrakcyjność prowadzenia działalności gospodarczej w 82 państwach. Bierze pod uwagę takie wskaźniki jak inflacja, koszty utrzymania, wzrost gospodarczy, a także polityka fiskalna rządu. Według dziennikarzy CNBC wskaźnik zapewnia także wgląd w to, które gospodarki mają większy potencjał wzrostu gospodarczego, a także ma w skuteczny sposób określać, w których z nich może nastąpić wzrost wydatków inwestycyjnych.

Gdzie najlepiej prowadzić firmę poza Singapurem?

Za azjatyckim państwem miastem znalazła się europejska Dania, na trzecim natomiast Stany Zjednoczone. Te dwa państwa mają się cechować solidnymi podstawami makroekonomicznymi, a także infrastrukturą transportową i cyfrową o wysokiej jakości. Według analityków wymienione państwa są jednymi z najatrakcyjniejszych lokalizacji biznesowych na świecie. Korzystne możliwości rynkowe w USA mają się utrzymać przede wszystkim na skutek niewielu ograniczeń w handlu zagranicznym i inwestycjach. Warto jednak zwrócić uwagę na zapowiedzi Donalda Trumpa względem jego ewentualnej prezydentury i polityki celnej.

Zobacz także: LOT zabierze nas do Rumunii. Przewoźnik uruchamia nowe połączenie

Twórcy raportu przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat Singapur, Dania oraz USA utrzymają się na swoich pozycjach i to tam będzie najlepiej prowadzić firmę. Na nieco dalszych pozycjach znalazły się kolejne dwa państwa europejskie. Czyli Niemcy oraz Szwajcaria. Szwajcaria, która przez wielu jest podawana jako wzór, uplasowała się dopiero na 5. pozycji. Dalej znalazły się takie państwa jak: Kanada, Szwecja, Nowa Zelandia, Hongkong i Finlandia. W pierwszej 10 państw, w których najlepiej prowadzić firmę znalazło się 5 państwa z Europy, 2 z Ameryki Północnej, 2 z Azji oraz jedno z Oceanii.

Jak stwierdzono w raporcie, wszystkie te gospodarki są rozwinięte i od dawna dobrze radzą sobie w naszym indeksie, zatem są to raczej bezpieczne inwestycje. Zwrócono jednak również uwagę, że jak przystało na państwa rozwinięte tempo wzrostu nominalnego PKB, jak i PKB per capita pozostanie wolne. Mimo tego środowisko biznesowe w wymienionych państwach ma się utrzymać na przyzwoitym, wysokim poziomie.

Państwa z potencjałem do prowadzenia biznesu

W raporcie przedstawione są także państwa, w których sytuacja uległa poprawie i takie, w których potencjał na poprawę jest widoczny. Inne państwa, które uzyskały dobry wynik w indeksie to m.in. Grecja, która w końcu wychodzi z długoletniego kryzysu, Katara oraz dynamicznie się rozwijające Indie.

Zobacz także: Turystyka w UE. Chorwacja na szczycie, a Polska na dnie [RANKING]

Jak wynika z raportu, Grecja odnotowała największą poprawę klimatu biznesowego dzięki reformom wprowadzonym przez ostatni rząd. Wskazuje się także na obecne reformy w Argentynie przeprowadzane przez Javiera Mileia, które mają na celu pobudzenie prywatnej przedsiębiorczości i przyciągnięcie inwestycji zagranicznych. Badanie wiąże z reformami spore nadzieje i podnosi wyniki dla Argentyny.

Dodatkowo jak możemy następnie przeczytać, Indie to jedyny rynek obejmujący jeden kraj, który oferuje potencjalną skalę porównywalną z Chinami. Warto zwrócić jeszcze uwagę, że młody profil demograficzny Indii dobrze wróży dla siły roboczej i przyszłego popytu. Indie zajmują trzecie miejsce na liście pod względem poprawy środowiska biznesowego.

https://open.spotify.com/episode/6jCmMNVJdi8oQ5MFacT8WE?si=a278720f8ccb4c5e

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker