Drogi I mosty

Autostrada A2: znamy datę ukończenia!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę 63-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Oznacza to, że autostrada A2 zostanie w pełni ukończona do 2025 roku. 

Powstanie 63 km drogi pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską

Pierwszy przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka od węzła Siedlce Zachód (Swoboda) do miejscowości Malinowiec (km 580 + 190). W sumie ta część ma liczyć sobie 19 kilometrów.

– Ruszamy z przetargami na kolejne ponad 63 kilometry A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Zaczynamy od pierwszego, prawie 19-kilometrowego zadania, które zaczyna swój bieg za obwodnicą Siedlec. Przyszła trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą pod dobudowę w przyszłości trzeciego pasa. Zależy nam, aby jak najszybciej domknąć A2 do granicy państwa z Białorusią. Pracujemy też nad zwiększeniem przepustowości A2 na zachód od Warszawy, gdzie przygotowujemy dokumentację na dobudowę kolejnego pasa ruchu — powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz także: Asfalt czy beton – którą nawierzchnię dróg częściej wybiera się w Polsce?

Wykonawcy będą mieli pełną dowolność w wyborze nawierzchni. To oni zdecydują, czy wolą wykonać drogę przy użyciu betonu, czy też masy bitumicznej.

A2 Siedlce Zachód km 590190 01 1

GDDKiA przy okazji podaje, że w sierpniu został oddany do ruchu ponad 15-kilometrowy odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Ponadto wiosną tego roku zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami: Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku środkowego odcinka węzeł Groszki — węzeł Gręzów toczy się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. Wykonawca ma zostać wybrany jeszcze w listopadzie.

Zobacz także: A2 między Łodzią a Warszawą z dodatkowym pasem ruchu. Ale dopiero w 2025 roku

GDDKiA informuje także, że trwają przygotowania do realizacji ostatniego etapu autostrady A2 od Białej Podlaski do granicy z Białorusią. To 32-kilometrowy odcinek, dla którego trwa proces odbiorowy koncepcji programowej.

Autostrada A2 zostanie poszerzona o dodatkowy pas

W myśl zapewnień Tomasza Żuchowskiego obecnie trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu.

A2 między Łodzią a Warszawą ma uzyskać dodatkowe pasy w drugiej połowie 2025 roku.

Dziś otwarcie 15 km autostrady A2 na wschód od Warszawy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker