Drogi I mosty

Dziś otwarcie 15 km autostrady A2 na wschód od Warszawy

W piątek 14 sierpnia, około południa, kierowcy wjadą na autostradę A2 pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego. To pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy ze starej DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i skrócić czas przejazdu.

W ramach kontraktu realizowanego przez Polaque zbudowana zostanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami w każdym z kierunków oraz rezerwą pod trzeci pas.

Inwestycja miała być gotowa przed wakacjami, jednak wykonawca napotkał problem z pracownikami, ze względu na masowe wyjazdy Ukraińców do kraju, co było spowodowane pandemią. W rezultacie blisko 15-kilometrowy odcinek wybudowany za kwotę około 830 mln złotych zostanie otwarty z półtoramiesięcznym opóźnieniem.

A2 Lubelska Mińsk 01 1

To jednak nie koniec inwestycji na autostradzie A2. 5 marca 2020 r. GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 o długości 12 km pomiędzy węzłami Kałuszyn (Ryczołek) i Groszki. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

Z kolei 7 kwietnia zawarty został kontrakt na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka, o długości ok. 12,5 km, od węzła Gręzów do węzła Siedlce Zachód. W przypadku 13-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót.

Trwają także przygotowania do realizacji kolejnych etapów autostrady A2 od Siedlec do granicy z Białorusią. Dobiegają końca prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km. Przewiduje się, że dokumentacja będzie gotowa jesienią br. Budowa tych odcinków planowana jest na lata 2022-2025 i wtedy też zostanie ukończona w Polsce budowa autostrad.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker