Polska

Inflacja wyżej od celu inflacyjnego, jednak w ujęciu miesięcznym mamy deflację

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu bieżącego roku wzrosły o 3 proc. w stosunku do lipca roku ubiegłego. Jest to o 0,1 p. proc. niższy wynik niż mówiły szacunki flash sprzed dwóch tygodni. 

Na 3 proc. inflację złożył się wzrost cen usług o 7,3 proc. oraz towarów o 1,5 proc.

Spadek odnotowano natomiast w stosunku do czerwca bieżącego roku. W tym przypadku odnotowano deflację na poziomie 0,2 proc. Złożył się na to spadek cen towarów o 0,5 proc. oraz wzrost cen usług na poziomie 0,6 proc.

inflacja lipiec3

W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny żywności (o 1,6 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,3 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,37 p. proc i 0,11 p. proc.

Wyższe ceny w zakresie transportu (o 1,1 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.) oraz łączności (o 0,6 proc.), podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., o 0,04 p. proc i po 0,03 p. proc. – podaje GUS.

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 5,8 proc.), żywności (o 4,1 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 6 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,39 p. proc., 0,94 p. proc oraz 0,37 p. proc.

Niższe ceny w zakresie transportu (o 8,5 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,9 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,84 p. proc. i 0,09 p. proc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker