Bezpieczeństwo Ekonomiczne

Cena kukurydzy jest najwyższa w historii. Buszel kosztuje ponad 8 USD

Nominalna cena kukurydzy jest obecnie najwyższa w historii. Kontrakty terminowe na buszel (ok. 25 kilogramów) tego zboża na amerykańskiej giełdzie Chicago Board of Trad (CBOT) w pewnym momencie przekroczyły poziom 8,15 dolara. Za sytuację tą odpowiada głównie niekorzystna pogoda w Stanach Zjednoczonych, problemy eksporterów tego zboża oraz relatywnie słabe zasiewy w Chinach. 

Więcej informacji na temat suwerenności gospodarczej znajdą Państwo w naszym dziale BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE

Cena kukurydzy jest najwyższa w historii

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena kukurydzy nominalnie jest najwyższa w historii. Kontrakty terminowe na buszel tego zboża na CBOT w pewnym momencie osiągnęły poziom 8,15 dolara. Dla porównania w ciągu całego 2018 roku takowy kontrakt można było kupić za mniej niż 4 dolary. Co więcej, zboże to dalej będzie drożeć. 

Cena kukurydzy
Źródło: Trading Economics

 

Zobacz także: Kiedy ceny pszenicy powrócą do normalności? Dopiero w 2024 roku!

Najwięksi eksporterzy kukurydzy znaleźli się w trudnej sytuacji

Sytuacja ta wynikła między innymi z niekorzystnej pogody w Stanach Zjednoczonych, które są największym eksporterem tego zboża na świecie. Otóż aktualnie w USA jest relatywnie chłodno, przez co do 10 kwietnia zasiano jedynie 2 proc. upraw kukurydzy. Z kolei średnia pięcioletnia wynosi 3 proc. Co więcej, zdaniem analityków sytuacja w najbliższym czasie najprawdopodobniej się nie poprawi. Rich Feltes, szef działu analiz rynkowych u brokera RJ O’Brien, poinformował, iż:

Otwarte będą tylko krótkie okienka dla sadzenia na Środkowym Zachodzie.

Co warto zaznaczyć, inni eksporterzy kukurydzy również znaleźli się w trudnej sytuacji. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, po USA najwięcej tego zboża zagranicznym podmiotom sprzedawały Argentyna, Brazylia i Ukraina. W tym pierwszym państwie ostatnio regularnie odbywają się protesty społeczne, a główne drogi w kraju są blokowane. Powoduje to, że zasiewy są opóźniane, a transport zbóż do portów znacznie utrudniony. Z kolei w Brazylii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych pogoda jest niekorzystna, co powoduje, że zasiewy nie idą tak sprawnie, jak w zeszłych latach. Ukraina zaś nie może eksportować zboża ze względu na rosyjską inwazję. Ta doprowadziła do tego, że handel morski na terenie Morza Czarnego przestał funkcjonować, a ogrom zbóż został w ukraińskich portach. 

Zobacz także: Rosja zaminowuje Morze Czarne. Szlaki handlowe zagrożone

Najwięksi eksporterzy kukurydzy
Źródło: The Observatory of Economic Complexity

Popyt Chin na kukurydzę wzrośnie

Do tego w tym roku popyt Chin na kukurydzę wzrośnie. Otóż państwo to ponownie zaczęło prowadzić politykę zero-covid. W jej wyniku jedne z najważniejszych miast w państwie zostały zamknięte, a transport bardzo utrudniony. Przyczyniło się to tego, że tamtejsi rolnicy zasiewają kukurydzę wolniej, niż w zeszłych latach. Z tego powodu w tym roku Państwo Środka będzie musiało więcej importować tego zboża.  

Realne ceny żywności są najwyższe od lat 60. XX wieku! Wskaźnik FAO przyjmuje rekordowe wartości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker