Cena kukurydzy jest najwyższa w historii. Buszel kosztuje ponad 8 USD

Nominalna cena kukurydzy jest obecnie najwyższa w historii. Kontrakty terminowe na buszel (ok. 25 kilogramów) tego zboża na amerykańskiej giełdzie Chicago Board of Trad (CBOT) w pewnym momencie przekroczyły poziom 8,15 dolara. Za sytuację tą odpowiada głównie niekorzystna pogoda w Stanach Zjednoczonych, problemy eksporterów tego zboża oraz relatywnie słabe zasiewy w Chinach.
Więcej informacji na temat suwerenności gospodarczej znajdą Państwo w naszym dziale BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE
Cena kukurydzy jest najwyższa w historii
Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena kukurydzy nominalnie jest najwyższa w historii. Kontrakty terminowe na buszel tego zboża na CBOT w pewnym momencie osiągnęły poziom 8,15 dolara. Dla porównania w ciągu całego 2018 roku takowy kontrakt można było kupić za mniej niż 4 dolary. Co więcej, zboże to dalej będzie drożeć.

Zobacz także: Kiedy ceny pszenicy powrócą do normalności? Dopiero w 2024 roku!
Najwięksi eksporterzy kukurydzy znaleźli się w trudnej sytuacji
Sytuacja ta wynikła między innymi z niekorzystnej pogody w Stanach Zjednoczonych, które są największym eksporterem tego zboża na świecie. Otóż aktualnie w USA jest relatywnie chłodno, przez co do 10 kwietnia zasiano jedynie 2 proc. upraw kukurydzy. Z kolei średnia pięcioletnia wynosi 3 proc. Co więcej, zdaniem analityków sytuacja w najbliższym czasie najprawdopodobniej się nie poprawi. Rich Feltes, szef działu analiz rynkowych u brokera RJ O’Brien, poinformował, iż:
Otwarte będą tylko krótkie okienka dla sadzenia na Środkowym Zachodzie.
Co warto zaznaczyć, inni eksporterzy kukurydzy również znaleźli się w trudnej sytuacji. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, po USA najwięcej tego zboża zagranicznym podmiotom sprzedawały Argentyna, Brazylia i Ukraina. W tym pierwszym państwie ostatnio regularnie odbywają się protesty społeczne, a główne drogi w kraju są blokowane. Powoduje to, że zasiewy są opóźniane, a transport zbóż do portów znacznie utrudniony. Z kolei w Brazylii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych pogoda jest niekorzystna, co powoduje, że zasiewy nie idą tak sprawnie, jak w zeszłych latach. Ukraina zaś nie może eksportować zboża ze względu na rosyjską inwazję. Ta doprowadziła do tego, że handel morski na terenie Morza Czarnego przestał funkcjonować, a ogrom zbóż został w ukraińskich portach.
Zobacz także: Rosja zaminowuje Morze Czarne. Szlaki handlowe zagrożone

Popyt Chin na kukurydzę wzrośnie
Do tego w tym roku popyt Chin na kukurydzę wzrośnie. Otóż państwo to ponownie zaczęło prowadzić politykę zero-covid. W jej wyniku jedne z najważniejszych miast w państwie zostały zamknięte, a transport bardzo utrudniony. Przyczyniło się to tego, że tamtejsi rolnicy zasiewają kukurydzę wolniej, niż w zeszłych latach. Z tego powodu w tym roku Państwo Środka będzie musiało więcej importować tego zboża.
Realne ceny żywności są najwyższe od lat 60. XX wieku! Wskaźnik FAO przyjmuje rekordowe wartości