Gospodarka

Kiedy ceny pszenicy powrócą do normalności? Dopiero w 2024 roku!

Wojna w Ukrainie spowodowała drastyczny wzrost cen żywności. Silnie rosną głównie ceny pszenicy, które spadną do poziomu sprzed wojny dopiero w 2024 roku. 

Ceny pszenicy będą najwyższe od 20 lat

Z danych FAO wynika, że Ukraina odpowiada za 3 proc. światowej produkcji pszenicy, zaś Rosja za 11 proc. Głównymi importerami pszenicy zza naszej wschodniej granicy są kraje Dalekiego Wschodu oraz Afryki Północnej, którym grozi kryzys żywnościowy. Dodatkowo Rosja jest największym eksporterem nawozów azotowych — jej udział w światowym eksporcie wynosi 12,1 proc. Wojna w Ukrainie, a co za tym idzie, wojna sankcyjna (zablokowane porty) oraz destabilizacja handlowa na wschodzie Europy wpływają na załamanie się podaży zbóż na światowym rynku.

Z uwagi na blokadę ukraińskich portów handel jest obecnie niemożliwy. Ukraina nie jest w stanie dostarczać zakontraktowanego zboża — wskazują ekonomiści PIE

W związku z powyższym, ceny pszenicy gwałtownie wzrosły po rosyjskiej inwazji. Początkowo cena buszla pszenicy na giełdzie w Chicago wzrosła o 80 proc. – z 8 dolarów do 14 dolarów. Następnie doszło do nieznacznej stabilizacji i obecnie cena buszla pszenicy notowana jest na poziomie 11 dolarów. Podobnie jest z ceną kukurydzy, która charakteryzuje się jednak niższym wzrostem i mniejszymi wahaniami — notowania kukurydzy wzrosły z poziomu 6,5 dolara do poziomu 7,5 dolara.

Wykres 1. Notowania buszla pszenicy oraz kukurydzy na giełdzie w Chicago.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie: Ceny żywności wystrzelą. Kraje Bliskiego Wschodu najbardziej narażone

Spadek cen pszenicy do poziomu sprzed wojny dopiero w 2024 roku

Niestety do dopiero początek wzrostu cen pszenicy. Ekonomiści PIE podkreślają, że ceny pszenicy w 2022 roku znajdą się na najwyższym poziomie od 20 lat.

Kontrakty futures wskazują, że ceny pszenicy w 2022 r. będą najwyższe od 20 lat — wskazują ekonomiści PIE w raporcie

Zobacz także: Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Z kontraktów terminowych wynika, że czeka nas bardzo powolny spadek cen pszenicy do poziomu sprzed wojny. Rynek zbóż, w tym pszenicy, do przedwojennej normalności powróci dopiero w drugiej połowie 2024 roku.

Czy złote lata mijają? Wyzwania dla polskiej gospodarki na najbliższe lata [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker