Afryka i Bliski Wschód

Egipt i Katar podpisały umowy inwestycyjne na 5 mld dolarów. To jednak nie rozwiązuje problemów Egiptu

Egipt i Katar podpisały umowy inwestycyjne na 5 mld dolarów. Oba kraje odbudowują stosunki dyplomatyczne, czego są już pierwsze efekty.

Egipt i Katar podpisały umowy inwestycyjne na 5 mld dolarów

Rząd nie podał szczegółów dotyczących inwestycji i partnerstwa, ogłoszonych podczas wizyty katarskich ministrów spraw zagranicznych i finansów w Kairze. Podano jedynie, że będą one dotyczyć „nadchodzącego okresu”.

W styczniu ubiegłego roku Egipt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn zgodziły się zakończyć spór, w którym od 2017 roku bojkotowały Katar z powodu oskarżeń o wspieranie terroryzmu, czemu Doha zaprzecza.

Minister spraw zagranicznych Egiptu powiedział w poniedziałek, że oba kraje powołały wspólny komitet w celu wzmocnienia współpracy w różnych dziedzinach.

Zobacz także: Populacja Egiptu przekroczyła pułap 100 milionów mieszkańców

Egipt stoi w obliczu nowej presji finansowej związanej z wojną na Ukrainie, która zwiększa koszty importu pszenicy i uderza w turystykę nad Morzem Czerwonym. Kraj Faraonów stoi w obliczu poważnego kryzysu. Aż 60% pszenicy jest importowane, z czego 80% pochodzi z Rosji lub Ukrainy. To z kolei rodzi poważne obawy o przyszłość tego ponad 100 mln państwa. Z szacunków Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową wynika, że wyższe ceny pszenicy podwoją roczne koszty importu dla Egiptu z ok. 3 mld do 5,7 mld dolarów.

Z powodu kryzysu, jaki się pojawił, Egipt wprowadził stałą cenę na chleb. Premier Egiptu Moustafa Madbouly poinformował w oświadczeniu, że cena komercyjnie sprzedawanego chleba zostanie ustalona na poziomie 11,50 funtów egipskich (0,66 USD) za kg. Cena płaskiego, okrągłego chleba wyniesie 0,50, 0,75, 1,00 funta egipskiego za bochenki o wadze kolejno 45, 65, 90 gramów. Z oświadczenia premiera wynika, że nowe ceny obowiązywać będą przez trzy miesiące, a ich naruszenie będzie skutkować grzywną w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich. Już teraz inflacja w Egipcie w lutym wyniosła 10 proc., natomiast ceny żywności wzrosły o 20 proc.

Sytuacja Egiptu jest na tyle poważna, że konieczna była interwencja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W listopadzie 2016 roku MFW udzielił Egiptowi pożyczki opiewającej na kwotę w wysokości prawie 11 mld euro, w zamian za uruchomienie reform według wytycznych MFW, w tym wdrożenie drastycznych środków oszczędnościowych, ostrą dewaluację waluty oraz przegląd systemu dotacji na podstawowe towary. Natomiast w czasie pandemii, MFW wsparł Egipt w kwocie 5,4 mld dolarów. Teraz najprawdopodobniej dojdzie do kolejnej pomocy finansowej.

Inflacja w Egipcie rośnie. Państwu zagraża kryzys humanitarny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker