Komentarze I Analizy

„Trzynaste emerytury to fatalny pomysł”

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się uzasadnienie do ustawy o 13 emeryturze. Jego wartość merytoryczna jest na ŻENUJĄCO niskim poziomie.

Cytuję dla przykładu: „Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególności zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie”.

Po pierwsze, autor tego zdania myli pojęcia – nie odróżnia nierówności majątkowych od nierówności dochodowych.

Po drugie, to zdanie jest nieprawdziwe. Sytuacja materialna emerytów jest średnio lepsza niż innych grup społecznych. To znaczy, że 13 emerytura z pewnością nie zmniejszy różnic dochodowych w naszym społeczeństwie.

DOWODY:

Dochód rozporządzalny na osobę (2017):
emeryci: 1630 zł
ogółem: 1598 zł

Ubóstwo skrajne (2017):
osoby 65+: 3,6%
osoby 18-64: 4,4%

Ubóstwo ustawowe (2016):
osoby 65+: 7,0%
osoby 18-64: 12,1%

To uzasadnienie do ustawy to dowód na to, jak źle prowadzimy w Polsce politykę. Nie robimy badań, nie powołujemy się na dane. Ważniejsze jest „wydaje mi się” polityków oraz ich interes wyborczy.

I żeby było jasne. Nie obchodzi mnie to, która partia zgłasza jakiś pomysł, tylko to, czy ten pomysł jest dobry czy zły. A ten jest fatalny, bo mamy mnóstwo innych lepszych celów, na które moglibyśmy wydać 10 mld zł. Moglibyśmy obniżyć podatki od płacy minimalnej, przeznaczyć większe środki na ochronę zdrowia albo dać podwyżki nauczycielom. Zamiast tego partia rządząca funduje kiełbasę wyborczą. Za nasze pieniądze.

dr Jakub Sawulski

Autor tekstu to wykładowca Szkoły Głównej Handlowej oraz pracownik Instytutu Badań Strukturalnych. Prowadzi bloga edukacyjnego o ekonomii na facebooku: link

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker