Afryka i Bliski WschódGospodarka

MFW ratuje Egipt przed kryzysem gospodarczym

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w swoim oświadczeniu ogłosił, że ma zamiar uratować Egipt przed wystąpieniem kryzysu gospodarczego.

MFW ratuje Egipt przed kryzysem gospodarczym

Rząd egipski zgłosił się do MFW z prośbą o finansowe wsparcie w ramach prowadzonego od lat programu gospodarczego w Egipcie. W związku z powyższym MFW wydał specjalne oświadczenie w sprawie Egiptu.

Gwałtownie zmieniające się otoczenie globalne i skutki uboczne związane z wojną na Ukrainie stanowią ważne wyzwania dla krajów na całym świecie, w tym dla Egiptu – czytamy w oświadczeniu MFW

Zobacz także: Egipt wprowadza stałą cenę na chleb! Powód? Gwałtownie rosnące ceny pszenicy

W listopadzie 2016 roku MFW udzielił Egiptowi pożyczki opiewającej na kwotę w wysokości prawie 11 mld euro, w zamian za uruchomienie reform według wytycznych MFW, w tym wdrożenie drastycznych środków oszczędnościowych, ostrą dewaluację waluty oraz przegląd systemu dotacji na podstawowe towary. Natomiast w czasie pandemii, MFW wsparł Egipt w kwocie 5,4 mld dolarów.

Teraz najprawdopodobniej dojdzie do kolejnej pomocy finansowej.

Zestaw środków polityki makroekonomicznej i strukturalnej złagodziłby wpływ tego szoku na gospodarkę egipską, chroniłby osoby wrażliwe i zachował odporność Egiptu oraz średnioterminowe perspektywy wzrostu – wskazuje MFW

Zobacz także: USA i UE podpisały umowę na dostawy LNG, żeby odciąć się od Rosji

MFW dodaje również:

Personel ściśle współpracuje z władzami, aby przygotować się do dyskusji programowych z myślą o wspieraniu naszych wspólnych celów stabilności gospodarczej i zrównoważonego, sprzyjającego tworzeniu miejsc pracy i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu średnioterminowego dla Egiptu

Egipt silnie odczuwa skutki wojny w Ukrainie

Egipt — obok Turcji — jest największym importerem pszenicy z Rosji oraz Ukrainy. Załamane łańcuchy dostaw przez port czarnomorski wpływają na ograniczone możliwości dostaw surowców rolnych oraz rosnące ceny żywności. Gwałtownie rosną także ceny surowców energetycznych, co wpływa na koszty nawozowe, która stanowią spory udział w kosztach produkcji rolnej.

W związku z powyższym inflacja w Egipcie w lutym wyniosła 10 proc., natomiast ceny żywności wzrosły o 20 proc. Presja na ceny żywności oraz problemy z brakiem podstawowych artykułów żywnościowych mogą wywołać kryzys gospodarczy i żywnościowy.

Co ciekaw, aby walczyć z wysokimi cenami żywności, rząd Egiptu podjął decyzję o ustaleniu stałej ceny na chleb. Cena komercyjnie sprzedawanego chleba została ustalona na poziomie 11,50 funtów egipskich (0,66 USD) za kg. Cena płaskiego, okrągłego chleba wyniesie 0,50, 0,75, 1,00 funta egipskiego za bochenki o wadze kolejno 45, 65, 90 gramów.

Neoimperializm i neokolonializm, czyli źródła zacofania gospodarczego w Afryce [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker