AmerykiGospodarka

Zarząd MFW zatwierdził „bardzo ryzykowny” program dla Argentyny. Kraj otrzyma 44 mld USD

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdził w piątek nowy program dla Argentyny. W jego ramach państwo to otrzyma pożyczkę o wartości 44 mld dolarów i wdroży odpowiednie, zdaniem organizacji, reformy gospodarcze. Zarząd MFW podkreślił, że program ten wiąże się z wyjątkowo wysokim ryzykiem. Co więcej, zaznaczył on, że już teraz planowane są w nim zmiany, gdyż rosyjska inwazja doprowadziła do nieoczekiwanych wzrostów cen wielu surowców. 

Argentyna jest w kryzysie, a mieszkańcy protestują

Południowoamerykańskie państwo mierzy się obecnie z wieloma problemami gospodarczymi. Inflacja w Argentynie cały czas rośnie. Aktualnie w skali roku wynosi już ponad 50 proc., a wskaźnik ten ma być jeszcze większy ze względu na drastyczny wzrost cen surowców i żywności wywołany wojną w Ukrainie. Do tego państwo to w ostatnich miesiącach po raz kolejny zbankrutowało. Z tego powodu Argentyna rozpoczęła rozmowy z MFW dotyczące udzielenia jej kolejnej pożyczki. 

Co warto zaznaczyć, negocjacje te były prowadzone w burzliwej atmosferze. Mieszkańcy Argentyny tłumnie protestowali przeciwko porozumieniu z MFW. Obawiali się oni, że doprowadzi ono do wdrożenia reform, które uderzą szczególnie mocno w najbiedniejszych. Co więcej, niektórzy twierdzili, że dług Argentyny w ogóle nie powinien zostać spłacony, gdyż spora część środków otrzymanych w ramach pożyczek trafiła do kieszeni polityków, a nie do gospodarki. Jak pokreśliła aktywistka Gisella Lazcano:

Spłata tego bezprawnego długu obciąża barki klasy robotniczej.

Zobacz także: Dług Argentyny ma być spłacony, a społeczeństwo jest temu przeciwne

Zarząd MFW zatwierdził „bardzo ryzykowny” program dla Argentyny

Jednakże, mimo protestów, udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy MFW a rządem Argentyny. Władze zaakceptowały nowy program 17 marca. Z kolei zarząd MFW zatwierdził go w ten piątek. W jego ramach Argentyna otrzyma pożyczkę o wartości 44 mld dolarów, z czego 9,66 mld otrzyma natychmiastowo. Pozostała część będzie wypłacana przez najbliższe 30 miesięcy. Co warto zaznaczyć, Argentyna w zamian za otrzymanie środków, ma przeprowadzić wiele reform. Te obejmują między innymi zmniejszenie dotacji dla sektora energetycznego, podniesienie stóp procentowych oraz rozpoczęcie budowy rynku długu w krajowej walucie.

Jak podkreśla zarząd MFW, program dla Argentyny wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem między innymi ze względu na rosyjską inwazję. Ta doprowadziła do tego, że ceny wielu surowców znacznie wzrosły na światowych rynkach. Z tego powodu MFW już teraz planuje wprowadzenie zmian do programu. Co warto zaznaczyć, zdaniem agencji prasowej Reuters, jeśli wdrożenie reform nie przyniesie oczekiwanych rezultatów już i tak nie najlepsza reputacja MFW, zostanie mocno nadszarpnięta.

Polityka MFW osłabia kraje? Coraz więcej słów krytyki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker