EuropaFinanse

G7 zamraża rosyjskie złoto! Kolejne ograniczenia skierowane w kierunku Moskwy

Stany Zjednoczone ogłosiły nowe sankcje skierowane w kierunku Rosji. Zostanie ograniczona możliwość handlu złotem na rynkach. 

Rosyjskie rezerwy złota zablokowane na Zachodzie

Grupa Siedmiu podjęła decyzję o zamrożeniu rosyjskich rezerw złota. Obostrzenia mają uniemożliwić Moskwie obejście zachodnich sankcji. Do G7 zaliczają się państwa takie jak: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Przed laty grupa składała się z ośmiu państw, gdyż wliczano również Rosję. Jednak po zajęciu Krymu i rozpętaniu wojny w Donbasie, zadecydowano o jej wykluczeniu.

Szacuje się, że obecne Rosja ma od 100 do 140 mld dolarów rezerw złota. Dotychczasowe sankcje nie uniemożliwiały Rosji korzystania z gromadzonych od lat rezerw. Ponadto 28 lutego ogłoszono, że Rosja wznowi zakupy na krajowym rynku metali szlachetnych, zwiększając swoje zasoby.

Zobacz także: Rosja traci wpływy w Azji Centralnej. Państwa regionu pośrednimi ofiarami sankcji

Kogo obejmą sankcje?

W czwartek 24 marca, miesiąc po rozpętaniu wojny, zadecydowano o nałożeniu kolejnych sankcji, których celem byłoby zdestabilizowanie rosyjskiej gospodarki. Zablokowanie transakcji finansowych z udziałem międzynarodowych rezerw złota rosyjskiego banku centralnego ma poważnie uderzyć w rosyjski przemysł obronny i finansowanie wojny.

W przypadku USA Departament Skarbu ogłosił, że nowe regulacje zabraniają obywatelom Stanów Zjednoczonych angażowania się w jakiekolwiek transakcje, w tym transakcje złotem, z udziałem Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, Narodowego Funduszu Majątkowego Federacji Rosyjskiej lub Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej. Tym samym przepisy obejmują handlarzy złotem, dystrybutorów, hurtowników i instytucje finansowe.

Zobacz także: USA i UE podpisały umowę na dostawy LNG, żeby odciąć się od Rosji

Posunięcie G7 ma zapobiegać innowacyjnym transakcjom finansowym za pośrednictwem innych krajów, które nadal prowadzą interesy z Rosją. Przywódcy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii wezwali organizacje międzynarodowe do zrewidowania swoich stosunków z Rosją oraz ogłosili podejmowanie wspólnych kroków zmierzających do uniemożliwienia obchodzenia sankcji. Aktualnie jedynymi państwami zainteresowanymi transakcjami złotem z Federacją Rosyjską mogłyby być Chiny i Indie, które jednak mogą niechętnie podchodzić do wymiany handlowej, obawiając się naruszania napiętych relacji z USA.

Polska w G20. Jest szansa, ale warto ostudzić hurraoptymizm

Polecane artykuły

Back to top button