EuropaFinanse

G7 zamraża rosyjskie złoto! Kolejne ograniczenia skierowane w kierunku Moskwy

Stany Zjednoczone ogłosiły nowe sankcje skierowane w kierunku Rosji. Zostanie ograniczona możliwość handlu złotem na rynkach. 

Rosyjskie rezerwy złota zablokowane na Zachodzie

Grupa Siedmiu podjęła decyzję o zamrożeniu rosyjskich rezerw złota. Obostrzenia mają uniemożliwić Moskwie obejście zachodnich sankcji. Do G7 zaliczają się państwa takie jak: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Przed laty grupa składała się z ośmiu państw, gdyż wliczano również Rosję. Jednak po zajęciu Krymu i rozpętaniu wojny w Donbasie, zadecydowano o jej wykluczeniu.

Szacuje się, że obecne Rosja ma od 100 do 140 mld dolarów rezerw złota. Dotychczasowe sankcje nie uniemożliwiały Rosji korzystania z gromadzonych od lat rezerw. Ponadto 28 lutego ogłoszono, że Rosja wznowi zakupy na krajowym rynku metali szlachetnych, zwiększając swoje zasoby.

Zobacz także: Rosja traci wpływy w Azji Centralnej. Państwa regionu pośrednimi ofiarami sankcji

Kogo obejmą sankcje?

W czwartek 24 marca, miesiąc po rozpętaniu wojny, zadecydowano o nałożeniu kolejnych sankcji, których celem byłoby zdestabilizowanie rosyjskiej gospodarki. Zablokowanie transakcji finansowych z udziałem międzynarodowych rezerw złota rosyjskiego banku centralnego ma poważnie uderzyć w rosyjski przemysł obronny i finansowanie wojny.

W przypadku USA Departament Skarbu ogłosił, że nowe regulacje zabraniają obywatelom Stanów Zjednoczonych angażowania się w jakiekolwiek transakcje, w tym transakcje złotem, z udziałem Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, Narodowego Funduszu Majątkowego Federacji Rosyjskiej lub Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej. Tym samym przepisy obejmują handlarzy złotem, dystrybutorów, hurtowników i instytucje finansowe.

Zobacz także: USA i UE podpisały umowę na dostawy LNG, żeby odciąć się od Rosji

Posunięcie G7 ma zapobiegać innowacyjnym transakcjom finansowym za pośrednictwem innych krajów, które nadal prowadzą interesy z Rosją. Przywódcy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii wezwali organizacje międzynarodowe do zrewidowania swoich stosunków z Rosją oraz ogłosili podejmowanie wspólnych kroków zmierzających do uniemożliwienia obchodzenia sankcji. Aktualnie jedynymi państwami zainteresowanymi transakcjami złotem z Federacją Rosyjską mogłyby być Chiny i Indie, które jednak mogą niechętnie podchodzić do wymiany handlowej, obawiając się naruszania napiętych relacji z USA.

Polska w G20. Jest szansa, ale warto ostudzić hurraoptymizm

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker