
Salwador jest pierwszym państwem na świecie, który ustanowił Bitcoina oficjalną walutą kraju. Co więcej, prezydent tego państwa postanowił wyemitować obligacje zabezpieczone kryptowalutą w bieżącym marcu. Jednakże ze względu na trudną sytuację na rynkach finansowych postanowił on przełożyć datę emisji i poprosić jedną z największych giełd kryptowalutowych na świecie, Binance, o pomoc.
Ustanowienie Bitcoina oficjalną walutą Salwadoru doprowadziło do wybuchu protestów
7 września 2021 roku prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, ustanowił Bitcoina oficjalną walutą kraju. Co warto zaznaczyć, decyzja ta spotkała się ze sporym oporem społecznym. We wrześniu kryptowaluta ta straciła na wartości, a tamtejszy system stworzony do obsługiwania płatności w Bitcoinie ciągle się zawieszał. Z tego powodu przez państwo to przetoczyła się fala protestów.
Zobacz także: Salwador wybuduje “Bitcoin City” u podnóża aktywnego wulkanu
Ponadto decyzja Bukele spotkała się z krytyką ze strony wielu międzynarodowych organizacji. Choćby w swoim styczniowym oświadczeniu dotyczącym gospodarki Salwadoru Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego, argumentując:
Przyjęcie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego wiąże się z dużym ryzykiem dla integralności finansowej i rynkowej, stabilności finansowej i ochrony konsumentów. Może również tworzyć zobowiązania warunkowe.
Salwador przełożył datę emisji obligacji zabezpieczonych Bitcoinami i zwrócił się o pomoc do Binance
Jednakże zarówno krytyka MFW, jak i protesty nie zmieniły zdania prezydenta odnośnie jego reformy. Co więcej, zapowiedział on, że Salwador, jako pierwsze państwo na świecie, wyemituje obligacje zabezpieczone Bitcoinami o wartości 1 mld dolarów. Ich emisja miała mieć miejsce od 15 do 20 marca. Jednakże rosyjska inwazja i spowodowane nią wahania na giełdach kryptowalut skłoniły prezydenta Salwadoru do przełożenia daty emisji.
Zobacz także: Salwador: MFW wzywa władze do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego
Aktualnie państwo to zamierza wyemitować obligacje jeszcze w tym roku. Jak stwierdził tamtejszy minister finansów w lokalnej telewizji:
W maju lub czerwcu warianty rynkowe są nieco inne. Emisja będzie miałą miejsce najpóźniej we wrześniu. Po wrześniu trudno jest pozyskać kapitał na rynkach międzynarodowych.
Do tego prezydent Salwadoru poprosił o pomoc w emisji obligacji jedną z największych, kryptowalutowych giełd na świecie, Binance. Jej dyrektor generalny Changpeng Zhao odpowiedział na jego prośbę i przyjechał spotkać się z Bukele w miniony czwartek. Do tego wyraził on uznanie dla tamtejszej władzy. Stwierdził on, iż prezydentura Bukele zostanie zapamiętana jako „heroiczna” ze względu na odważne stawianie na przyszłość.