AmerykiFinanse

Salwador przełożył emisję obligacji zabezpieczonych Bitcoinami i zwrócił się o pomoc do Binance

Salwador jest pierwszym państwem na świecie, który ustanowił Bitcoina oficjalną walutą kraju. Co więcej, prezydent tego państwa postanowił wyemitować obligacje zabezpieczone kryptowalutą w bieżącym marcu. Jednakże ze względu na trudną sytuację na rynkach finansowych postanowił on przełożyć datę emisji i poprosić jedną z największych giełd kryptowalutowych na świecie, Binance, o pomoc. 

Ustanowienie Bitcoina oficjalną walutą Salwadoru doprowadziło do wybuchu protestów

7 września 2021 roku prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, ustanowił Bitcoina oficjalną walutą kraju. Co warto zaznaczyć, decyzja ta spotkała się ze sporym oporem społecznym. We wrześniu kryptowaluta ta straciła na wartości, a tamtejszy system stworzony do obsługiwania płatności w Bitcoinie ciągle się zawieszał. Z tego powodu przez państwo to przetoczyła się fala protestów. 

Zobacz także: Salwador wybuduje “Bitcoin City” u podnóża aktywnego wulkanu

Ponadto decyzja Bukele spotkała się z krytyką ze strony wielu międzynarodowych organizacji. Choćby w swoim styczniowym oświadczeniu dotyczącym gospodarki Salwadoru Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego, argumentując:

Przyjęcie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego wiąże się z dużym ryzykiem dla integralności finansowej i rynkowej, stabilności finansowej i ochrony konsumentów. Może również tworzyć zobowiązania warunkowe.

Salwador przełożył datę emisji obligacji zabezpieczonych Bitcoinami i zwrócił się o pomoc do Binance

Jednakże zarówno krytyka MFW, jak i protesty nie zmieniły zdania prezydenta odnośnie jego reformy. Co więcej, zapowiedział on, że Salwador, jako pierwsze państwo na świecie, wyemituje obligacje zabezpieczone Bitcoinami o wartości 1 mld dolarów. Ich emisja miała mieć miejsce od 15 do 20 marca. Jednakże rosyjska inwazja i spowodowane nią wahania na giełdach kryptowalut skłoniły prezydenta Salwadoru do przełożenia daty emisji. 

Zobacz także: Salwador: MFW wzywa władze do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego

Aktualnie państwo to zamierza wyemitować obligacje jeszcze w tym roku. Jak stwierdził tamtejszy minister finansów w lokalnej telewizji:

W maju lub czerwcu warianty rynkowe są nieco inne. Emisja będzie miałą miejsce najpóźniej we wrześniu. Po wrześniu trudno jest pozyskać kapitał na rynkach międzynarodowych.

Do tego prezydent Salwadoru poprosił o pomoc w emisji obligacji jedną z największych, kryptowalutowych giełd na świecie, Binance. Jej dyrektor generalny Changpeng Zhao odpowiedział na jego prośbę i przyjechał spotkać się z Bukele w miniony czwartek. Do tego wyraził on uznanie dla tamtejszej władzy. Stwierdził on, iż prezydentura Bukele zostanie zapamiętana jako „heroiczna” ze względu na odważne stawianie na przyszłość.

Prezydent Salwadoru próbuje budować potęgę na kryptowalucie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker