GospodarkaUSA

Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków

Amerykański senator Bernie Sanders zaproponował wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków osiąganych przez największe amerykańskie korporacje. W jego ramach musiałaby one przekazać państwu 95 proc. zysków, których wielkość przekroczyła poziom osiągnięty przed wybuchem pandemii. Co warto zaznaczyć, propozycja Sandersa najpewniej nie przejdzie przez Kongres Stanów Zjednoczonych. 

Politycy chcą opodatkować największe amerykańskie korporacje

W ostatnich tygodniach niektórzy amerykańscy politycy zaczęli proponować wprowadzenie specjalnego podatku od nadzwyczajnych zysków. Na początku bieżącego marca senatorowie Sheldon Whitehouse i Elizabeth Warren ogłosili, że pracują nad nowym podatkiem, który ma zostać nałożony na koncerny naftowe. Jak napisała na Twitterze senatorka:

Pierwszym priorytetem Big Oil jest maksymalizacja zysków. Nie możemy pozwolić, by wykorzystał inwazję Putina jako pretekst do zwiększenia zysków.

Zobacz także: Prawie połowa Amerykanów ma długi medyczne. Co czwarty młody obywatel nie płaci czynszu z powodu zadłużenia

Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków

Z kolei wczoraj Bernie Sanders zaproponował, aby nałożyć specjalny podatek na wszelkie amerykańskie korporacje, których przychody przekraczają 500 milionów dolarów. W ramach zaproponowanego przez niego rozwiązania firmy płaciłyby obecną 21-procentową stawkę podatku CIT od zysków, których wielkość nie przekracza tych odnotowywanych przez przedsiębiorstwa przed pandemią. Z kolei zyski powyżej tego poziomu musiałaby być praktycznie w całości przekazane państwu, gdyż byłyby one opodatkowane 95-procentową stawką.

Gdyby jego propozycja weszła w życie, Chevron, amerykańska korporacja z branży energetycznej, musiałaby zapłacić dodatkowe 12,9 mld dolarów w podatkach. Z kolei JP Morgan Chase & Co., jeden z największych holdingów finansowych na świecie, byłby winien Departamentowi Skarbu Stanów Zjednoczonych dodatkowe 18,8 mld dolarów.

Zobacz także: USA: W ciągu roku korporacje wzbogaciły się o 1,78 bln dolarów kosztem klasy robotniczej

Bernie Sanders, argumentując za wprowadzeniem podatku, stwierdził, iż:

Nie możemy pozwolić, by wielkie koncerny naftowe i inne wielkie, dochodowe korporacje nadal wykorzystywały wojnę na Ukrainie, pandemię Covid-19 i widmo inflacji do osiągania nieprzyzwoitych zysków — poprzez windowanie cen Amerykanom na stacjach benzynowych, w sklepach spożywczych czy w innych sektorach naszej gospodarki.

Jak wskazują redaktorzy portalu Bloomberg, propozycja Sandersa raczej na pewno nie przejdzie przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Co prawda Demokraci mają tam większość, ale wielu z nich jest sceptycznie nastawiona do podnoszenia podatków wielkim korporacjom. 

Podatek CIT w USA to iluzja. Amerykanie bardzo źle go egzekwują

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker