USA

Prawie połowa Amerykanów ma długi medyczne. Co czwarty młody obywatel nie płaci czynszu z powodu zadłużenia

Zadłużenie medyczne to problem wielu Amerykanów. Portal Health Care przeprowadził badanie dotyczące wysokości długów w zależności od pokolenia. 

Zadłużenie medyczne zależne od pokolenia

Długi medyczne to w Stanach Zjednoczonych zjawisko dość częste. Z uwagi na wybrany pakiet ubezpieczenia, często niektóre usługi nie są świadczone w ramach polisy. Tym samym pacjent opuszcza szpital z długiem, który musi spłacać w kolejnych latach. Jednak metody radzenia sobie ze spłatą zależą od danego pokolenia.

Badanie HealthCare.com pokazało, że wśród Amerykanów z zadłużeniem medycznym jedna czwarta osób z pokolenia Z i Milensialsów zmuszona była zrezygnować z płacenia czynszu lub kredytu hipotecznego, z powodu zadłużenia medycznego. W mniejszej skali problem ten dotyczy starszych pokoleń.

HealthCare.com

Gen Z – urodzeni po 1995 roku, Millenials – urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku, Gen X – urodzeni w przedziale 1965-1980, Boomers – urodzeni w latach 1946-1964, Silent Generation – urodzeni w latach 1928-1945

Windykatorzy zajmują się sprawami zadłużeń ponad połowy dorosłych Amerykanów posiadających długi medyczne. Ze względu na zbyt niskie zarobki (poniżej 25 000 USD rocznie) nie stać ich na szerszy pakiet usług medycznych, przez co ich zadłużenie rośnie, gdy pojawiają się kolejne problemy ze zdrowiem.

HealthCare.com

Zobacz także: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia

Różnica pomiędzy Amerykanami a Amerykankami

Najczęściej plan usług medycznych nie obejmuje świadczenia, które pacjenci otrzymali. Zdarza się to zazwyczaj w wyniku nagłych wypadków, gdy pacjent jest ratowany wszelkimi dostępnymi metodami. W przypadku kobiet najczęstszym powodem zadłużenia jest choroba przewlekła (17%), a zaraz po niej wypadek/uraz (16%). Wśród mężczyzn zaś głównym kosztem powodującym zadłużenie był wypadek/uraz (21%).

Mężczyźni znacznie częściej sięgają po karty kredytowe (27% do 19%), oszczędności emerytalne (15% do 11%) lub finansowanie społecznościowe (13% do 8%), aby spłacić dług medyczny. Według badania, co piąta osoba, niezależnie od płci, zarabiająca w granicach 10 000 do 25 000 USD rocznie przyznaje, że odczuwa „skrajny stres”, obawiając się potrzeby hospitalizowania, a tym samym zadłużenia się na kolejne lata.

Zobacz także: Panattoni buduje we Wrocławiu fabrykę urządzeń medycznych

Co ciekawe, 23% osób z dochodami poniżej 10 000 USD ma zamiar wykorzystać crowdfunding jako pomoc w spłacie długu medycznego. Młodzi ludzie (Gen Z oraz Milenialsi) zadłużają się głównie ze względu na swoje niskie zarobki. Przychody nie są w stanie pokryć kosztów leczenia, dlatego zmuszani są wybierać podstawową opiekę, która nie obejmuje świadczenia bardziej specjalistycznych usług medycznych.

Nowy Ład a zdrowie. Większe nakłady i wyższe wynagrodzenia medyków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker