Europa

Rosjanie wykupują cukier w sklepach. Prowadzone są kontrole „antykartelowe” u producentów

Rosjanie zaczynają odczuwać skutki sankcji będących skutkiem ataku na Ukrainę. Największe koncerny wycofują się z kraju, a w sklepach zaczyna brakować podstawowych artykułów spożywczych.  W sieci sporą popularnością cieszą się filmiki pokazujące „wojny o cukier” w supermarketach.

Wojny o cukier w rosyjskich supermarketach

Nagrania ze sklepów z walczącymi Rosjanami, którzy wyrywają sobie opakowania cukru, z pewnością nie pojawi się w państwowych mediach. Nastroje uspokaja propaganda, która wykorzystuje ostatnio wypowiedzi byłego prezydenta, Miedwiediewa, który mówi, że Rosja ma morze przyjaciół, więc nie ma powodów do obaw.

Rosja zakazała eksportu cukru do 31 maja i ustaliła bezcłowy kontyngent na import 300 000 ton cukru. Planowane jest również zwiększenie zasiewów buraków cukrowych o 1,1 mln ha, co ma wpłynąć na podaż krajową.

Zachodnie media zostały zalane zdjęciami pustych półek w rosyjskich sklepach. Autorka jednego z filmików pokazująch ludzi walczących o produkty w sklepie skomentowała:

Były puste półki – bez soli, bez cukru, bez makaronu, bez kaszy gryczanej, tylko drogi ryż.

Według Daily Mail podobną sytuację zarejestrowano w w Oryol, 230 mil na południe od stolicy.

Zobacz także: Wojna i sankcje cofną rosyjską gospodarkę do poziomu sprzed upadku ZSRR

Zobacz także: Bangladesz chce odszkodowania za zniszczenie statku przez Rosjan

Popyt na cukier wzrósł ponad sześciokrotnie

Kreml już niejednokrotnie wzywał Rosjan do niepanikowania i wstrzymania się z gromadzeniem zapasów żywności. Ok. 26 rosyjskich prokuratorów rozpoczęło kontrole w sklepach w całym kraju, aby weryfikować czy ceny zostały zawyżone. Odwiedzano również zakłady produkcyjne, gdzie producenci obowiązkowo przechodzili „antykartelowe” kontrole. W Kraju Nadmorskim, na Dalekim Wschodzie, popyt na cukier wzrósł o 400%. Niektóre sklepy wprowadziły system racjonowania, ograniczając jednorazowe zakupy.

Wicepremier, Wiktoria Abramczenko, przekonuje:

Nie warto zwiększać sztucznego popytu zakupami na przyszłość. Zmienimy orientację rynku i ustanowimy wzajemnie opłacalny handel, poszerzymy naszą sieć partnerską o zaprzyjaźnione kraje.

Według serwisu statystycznego Rosstat inflacja w Rosji osiągnęła najwyższy poziom od końca 2015 roku, ceny wzrosły w ostatnim tygodniu o 12,8%. Jednocześnie w rosyjskich mediach pojawiają się informacje, że brak cukru wynika z zachowania konsumentów. Według tamtejszych źródeł popyt na cukier wzrósł ponad sześciokrotnie od początku marca.

Ropa ropie nie równa. Dlaczego Stany Zjednoczone importowały rosyjskie węglowodory? [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker