Azja i OceaniaGospodarkaNews

Japonia chce zacieśnić więzi gospodarcze z Indiami. Zainwestuje tam ponad 40 mld USD

W tę sobotę premier Japonii Fumio Kishida spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Indii, Narendrą Modim. Na tym spotkaniu została omówiona między innymi kwestia współpracy gospodarczej. To właśnie na nim Fumio Kishida zapowiedział, że inwestycje Japonii w Indiach w ciągu najbliższych lat wyniosą ponad 40 mld dolarów. Choć, warto zaznaczyć, iż w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego współpraca między tymi dwoma krajami nie przebiega już tak pomyślnie, jak ta gospodarcza. 

Inwestycje Japonii w Indiach w najbliższych latach wyniosą 42 mld dolarów

W tę sobotę Fumio Kishida spotkał się Narendrą Modim w Nowym Delhi. Co ciekawe jest to pierwsza jego wizyta w tym państwie od momentu, w którym Modi został premierem Indii. Przywódcy państw na spotkaniu poruszyli kwestię współpracy gospodarczej między tymi dwoma krajami. To właśnie na nim Fumio Kishida zapowiedział, że inwestycje Japonii w Indiach w ciągu najbliższych pięciu lat wyniosą ok. 42 mld dolarów. Jego zdaniem działanie to ma na celu pobudzić dwustronną wymianę handlową oraz zacieśnić więzi gospodarcze między Indiami i Japonią.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Co warto zaznaczyć planowane japońskie inwestycje są znacznie większe niż te dokonane w poprzednich dekadach. Otóż w latach 2000-2019 państwo to zainwestowało w Indiach zaledwie 32 mld dolarów. Co ciekawe, w najbliższych latach zmienią się również sektory, w które inwestują Japończycy. Dotychczas lokowali oni swoje środki głównie w sektorze motoryzacyjnym i farmaceutycznym. Teraz zamierzają oni głównie inwestować w infrastrukturę miejską i zieloną energię.

Bezpieczeństwo międzynarodowe, czyli punkt sporny pomiędzy Indiami i Japonią

Na spotkaniu przywódców państw została omówiona również kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego, która ostatnimi tygodniami była punktem spornym pomiędzy tymi dwoma krajami. Otóż zarówno Indie, jak i Japonia należą do sojuszu Indo-Pacyfiku, zwanego „Czwórką”, który przeciwdziała rosnącym wpływom Chin w Azji. Do tego sojuszu przynależą jeszcze USA i Australia, a jednym z jego głównych celów jest współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Zobacz także: Inflacja w Indiach przyspieszyła i będzie przyspieszać

Jednakże Indie, jako jedyny członek Czwórki, ani nie potępiły inwazji na Ukrainę, ani nie głosowały przeciwko Rosji na forum ONZ. Z kolei Japonia nie tylko potępiła rosyjską inwazję, ale również nałożyła na to państwo dotkliwe sankcje. Jednym z głównych celów premiera Japonii na analizowanym spotkaniu jest przekonanie Modiego, aby ten również nałożył sankcje na Rosję. Jednakże trudno ocenić, czy Kishidzie uda się to osiągnąć, zwłaszcza że, aktualnie Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy.

Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker