Azja i Oceania

Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy

Indie mają zamiar nabyć bardzo przecenioną ropę z Rosji, a tym samym zdywersyfikować swoje dostawy. Może mieć to wpływ na relacje rosyjsko-indyjskie, które będą się zacieśniać, co nie jest na rękę ani Chinom, ani USA. 

Rosyjska ropa ze sporą przeceną

Szacuje się, że Indie zaspokajają ok. 85% zapotrzebowania na ropę naftową poprzez import. Tylko 1% importowanej ropy pochodził dotychczas z Rosji (ok. 45 tys. baryłek dziennie w 2021 roku). Pomimo że w zeszłym roku było to niewiele, The Times of India podaje, że zniżka na rosyjską ropę z pewnością obniży indyjskie rachunki za import i wpłynie na bilans wymiany handlowej. Każdy 10% wzrost cen ropy naftowej doprowadziłby do zwiększenia deficytu na rachunku bieżącym Indii o 0,3 pkt proc., a co za tym idzie, słabszej rupii.

Zobacz także: Wojna i sankcje cofną rosyjską gospodarkę do poziomu sprzed upadku ZSRR

Relacje rosyjsko-indyjskie coraz lepsze

W poniedziałek, 14 marca, minister Hardeep Singh Puri przekazał, że rząd indyjski prowadzi rozmowy na wysokim szczeblu w sprawie importu ropy naftowej. Omawiane miały być kwestie ubezpieczenia, frachtu i płatności.

Według doniesień Rosja ma zająć się kwestiami transportu i ubezpieczenia, a więc najważniejszymi przeszkodami przez którymi stoją Indie (wysokie stawki za ubezpieczeniowe i premie za ryzyko wojny). Zdaniem ekspertów płatności za takie zakupy można wykonać w układzie rupia-rubel.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Indie kupują ropę Brent. Jednak 25-dolarowy rabat na ropę Ural, flagową mieszankę ropy naftowej w Rosji, jest wystarczająco lukratywny. Biorąc pod uwagę wolumen, Indie znalazły „dobrą okazję”. To szansa dla nich na zwiększenie dywersyfikacji i zmniejszenie zależności od importu z USA oraz krajów Zatoki Perskiej. Jednak zakup ropy zostanie potraktowany przez kraje Zachodu jako nieetyczne wykorzystanie wojny do zaspokojenia własnych potrzeb i takie posunięcie postawi je po „złej stronie historii”. Co więcej, pojawiają się również doniesienia, że Indie sprowadzają z Rosji coraz więcej węgla. Jeśli cena ropy z Rosji okaże się bardziej atrakcyjna, a USA stanowczo zareaguje, relacje rosyjsko-indyjskie zaczną się zacieśniać, wolumen importu się zwiększy, co może być niepokojącym znakiem dla regionu Azji.

Indie nie wystąpiły przeciwko Moskwie, bo ta dostarcza im kluczową broń

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker