Europa

Wykorzystanie VPN w Rosji wzrosło o 2692% w ciągu niespełna miesiąca

Znane marki wycofują się z Rosji, co dotyczy również blokady stron internetowych. Władza odpowiada tym samym, uniemożliwiając dostęp do popularnych aplikacji, np. Instagrama. Jednak obywatele starają się ominąć bariery sieciowe za pomocą systemu VPN, który w Rosji jest coraz popularniejszy. 

VPN w Rosji – wzmożony popyt

System zwany Virtual Private Network pozwala na stworzenie szyfrowanego połączenia pomiędzy danym urządzeniem, serwerem a siecią lokalną poprzez Internet. Wirtualne Sieci Prywatne stały się szczególnie popularne w trakcie pandemii. Ostatnio zyskują na znaczeniu z uwagi na sankcje, które objęły Rosję.

Według Top10VPN wykorzystanie Wirtualnych Sieci Prywatnych wzrosło o ponad 2000% w ciągu niespełna miesiąca w Rosji. Zauważalny wzrost zaobserwowano szczególnie w weekend 12-13 marca, gdy rosyjskie władze zakazały Instagrama w odwecie za zablokowanie mediów społecznościowych przez spółkę Meta. 14 marca popyt na usługi VPN osiągnął najwyższy poziom 2692% w porównaniu ze średnim dziennym zapotrzebowaniem w tygodniu poprzedzającym inwazję na Ukrainę.

Wykres 1. Popyt na VPN w Rosji. 

Top10VPN

Zobacz także: Czy Rosja zbankrutuje? Wskaźnik ryzyka niewypłacalności wynosi 65 procent!

Blokada mediów społecznościowych i serwisów informacyjnych

Oficjalny zakaz korzystania z Facebooka i Twittera z 4 marca podsycił popyt na usługi VPN, zwiększając go o ponad 1000% powyżej poziomu bazowego przez dwa kolejne dni. Ograniczenia w przypadku Facebooka i Twittera zaczęły wchodzić w życie w weekend 26-27 lutego. Po uzyskaniu dostępu do mediów społecznościowych prędkość była tak wolna, że wówczas po raz pierwszy zaobserwowano wzmożony popyt na VPN. Szacuje się, że od początku inwazji Kreml zablokował dostęp do ponad 300 stron internetowych związanych z wojną, w tym rosyjskojęzyczne strony BBC News, Deutsche Welle i Voice of America.

Podobne rozwiązania stosuje się w Chinach, aby uzyskać dostęp do zablokowanych mediów. Dotyczy to przede wszystkim obcokrajowców, którzy kontaktują się z rodziną poprzez niedostępne na Wschodzie aplikacje.

Zobacz także: Air Serbia zwiększy liczbę lotów do Moskwy

Zwiększony dostęp do VPN w Rosji to z jednej strony duża zaleta. Gdy użytkownicy będą łączyć się z Zachodem, dzięki Wirtualnej Sieci Prywatnej mogą uzyskać większy dostęp do informacji dotyczących wojny w Ukrainie. To z pewnością osłabi propagandę wewnątrz kraju. Z drugiej strony dostęp do sieci zyskują osoby rozprzestrzeniające nieprawdziwe informacje.

Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker