Bezpieczeństwo EkonomiczneEuropa

Rubel ma się coraz lepiej i odrabia straty. Dlaczego? Bo sankcje nie są wystarczająco skuteczne

W ostatnich dniach waluta rosyjska znacząco umacnia się względem dolara. Tylko w ciągu pięciu dni rubel umocnił się o ponad 25 procent. Jest to efekt tego, że zachodnie sankcje są niewystarczająco skuteczne.

Zachodnie sankcje są niewystarczające. Rubel się umacnia

Jeszcze 7 marca za dolara Rosjanie musieli płacić prawie 150 rubli. Obecnie kurs oscyluje wokół 99 rubli. W sumie, w ciągu ostatnich pięciu dni rosyjska waluta umocniła się aż o 26 proc. Dzisiaj z kolei waluta rosyjska podlegała silnym wahaniom rynkowym. Najpierw kurs USD/RUB wynosił 99 rubli za dolara, następnie wzrósł do 109 rubli, potem rosyjska waluta się umocniła i kurs spadł do 104 rubli, następnie kurs wyniósł kolejno 107 rubli i ponownie 99 rubli.

Źródło: Twitter – Marcin Klucznik

Zobacz także: Rosyjscy oligarchowie przepisują swoje majątki, aby uchronić je przed sankcjami

Umocnienie rubla to najprawdopodobniej efekt dwóch czynników: interwencji walutowej banku centralnego Rosji (to tłumaczy dzisiejsze silne wahania) oraz napływ walut obcych, innymi słowy dewiz ze sprzedaży ropy i gazu.

Dzięki UE gospodarka Rosji jeszcze oddycha

Jak wskazuje ekonomista PIE Marcin Klucznik Rosja de facto ma obecnie bardzo wysoką nadwyżkę w handlu międzynarodowym. Dlaczego? Po pierwsze zachodnie sankcje znacząco ograniczyły rosyjski import, m.in. produktów technologicznych z państw zachodnich (UE, USA, Wielka Brytania). Jednocześnie Unia Europejska nie zdecydowała się na zakaz importu surowców energetycznych z Rosji. Wobec tego UE dalej kupuje rosyjską ropę i gaz, czego efektem jest napływ walut obcych na rosyjski rynek (co umacnia rubla) oraz wysoka nadwyżka handlowa, którą zwiększają także wysokie ceny wspomnianych surowców.

Źródło: Twitter – Robin Brooks

Paradoks polega na tym, że UE w czasie rosyjskiej inwazji znacząco zwiększyła import gazu zarówno w ujęciu wartościowym, jak i ilościowym. Średni dzienny import rosyjskiego gazu wzrósł o 40 proc. od początku wojny w Ukrainie. Natomiast średnia dzienna płatność za rosyjski gaz wzrosła o 157 proc.

Zobacz także: Dynamiczny rozwój branży logistycznej w Polsce. Ok. 97% firm planuje rekrutacje

Jeżeli Ukraina ma wygrać wojnę militarną, Zachód musi wygrać wojnę gospodarczą

Wczoraj ogłoszony został nowy pakiet unijnych sankcji na Rosję. UE wciąż nie wprowadza embarga na rosyjskie surowce. Wprowadzono z kolei sankcje na rosyjski sektor stalowy, stanowiący ok. 1 proc. PKB Rosji. Co ciekawe istnieją uzasadnione empirycznie argumenty za tym, że kraje UE są w stanie poradzić sobie bez rosyjskich surowców energetycznych.

Dziesięciu europejskich ekonomistów, wśród których znaleźli się także polscy eksperci, wystosowali otwarty list do unijnych liderów o zwiększenie sankcji na Rosję.

Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [ANALIZA]

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker