GospodarkaPolska

Rośnie liczba zawieszanych działalności gospodarczych w Polsce

W lutym liczba zawieszonych działalności gospodarczych wzrosła. Obserwowane są również zmiany strukturalne. 

Liczba zawieszonych działalności gospodarczych wzrosła

Pod koniec lutego w rejestrze REGON liczba zawieszonych działalności gospodarczych sięgnęła 596 tys., co było wzrostem o 10 tys. w skali miesiąca. Wynik ten jest prawie dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie w roku 2020 oraz 2021.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego zjawisko to może być wywołane powrotem osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na etat. Odnotowane zmiany dotyczą przede wszystkim branży usługowej, handlowej oraz budowlanej.

Zobacz także: Duże firmy w Polsce to główne źródło innowacji w gospodarce

Zauważalne są również zmiany strukturalne. Rejestruje się coraz więcej spółek kapitałowych, natomiast mniej osobowych i cywilnych. Od początku 2022 roku zarejestrowano 10 tys. nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, co jest wzrostem o 2,5 tys. względem roku ubiegłego i 3 tys. względem średniej z ostatnich 5 lat. Zmiany te związane są ze zmianami w systemie podatkowym. W ich następstwie wzrośnie liczba płatników podatku CIT kosztem PIT.

Zobacz także: Dynamiczny rozwój branży logistycznej w Polsce. Ok. 97% firm planuje rekrutacje

Dlaczego Polacy zawieszają swoje firmy?

Według PIE zjawisko to może być efektem zaburzeń z ubiegłego roku. Pandemia uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej w wielu branżach. W związku z lockdownem w ubiegłym roku odnotowano znacznie mniej wniosków o założenie firmy, dlatego dane mogą być nieco mylące. W lutym powstało w Polsce 30 tys. nowych firm, co jest wzrostem o 11,5% w stosunku do 2021 roku. Jednak obecna liczba nie różni się znacznie od wyników z lat 2018-2019. Według danych przedsiębiorcy zdecydowali się na zamknięcie 18,7 tys. działalności gospodarczych, co jest wzrostem o 30 proc. wobec 2021 roku, ale wynikiem porównywalnym do roku 2020. Ta sytuacja jest uzasadniona działaniem tarcz finansowych wdrożonych przez rząd.

Jednocześnie eksperci PIE wskazują, że rosyjska agresja ma niewielkie przełożenie na zakładanie firm w Polsce. Według badania koniunktury MIK przedsiębiorcy w niewielkim stopniu modyfikują własne plany sprzedażowe w następstwie wojny za wschodnią granicą. Prowadzenie biznesu jest determinowane raczej przez względy podatkowe (Więcej: Czy Polski Ład zniszczył polskie firmy? Ekonomiści PIE: Nie).

Przedsiębiorczość Polaków słabnie. Coraz mniej osób chce założyć firmę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker